Conclavul este „înfricoșător”. Mărturia unui cardinal despre alegerea noului papă

Data actualizării: Data publicării:
Cardinal Vincent Nichols
Foto: Cardinalul Vincent Nichols, liderul Bisericii Catolice din Anglia și Țara Galilor / Sursa foto: Profimedia Images

Cardinalul Vincent Nichols, liderul Bisericii Catolice din Anglia și Țara Galilor a spus că este sigur că nu va fi el următorul papă, dar că așteaptă cu nerăbdare datoria „înfricoșătoare” de a-l alege pe succesorul papei Francisc, într-un interviu pentru BBC.

După moartea papei Francisc, noul papă va fi ales de Colegiul Cardinalilor, care se va aduna pentru tradiția cunoscută sub numele de conclav. Cardinalul Vincent Nichols va vota alături de alți peste 100 de cardinali, dar era la limită să rateze această oportunitate, deoarece se află la câteva luni distanță de împlinirea vârstei de 80 de ani, limita de vârstă pentru drepturile de vot.

Arhiepiscopul de Westminster, născut în Merseyside, a spus că inițial a crezut că „îmi va scăpa”, până când a auzit că papa era grav bolnav și a gândit: „Doamne, asta o să vină spre mine.” Cardinalul a spus că papa Francisc a fost „întotdeauna în pace” ca papă.

Conclavul, care începe de obicei după o perioadă de doliu de două săptămâni, presupune ca membrii Colegiului Cardinalilor să se adune în Capela Sixtină de la Vatican pentru a exprima prin vot cine va fi următorul papă. Teoretic, orice bărbat botezat poate fi ales papă, dar de obicei este ales un cardinal, toți fiind arhiepiscopi care au fost consacrați de un papă.

În prezent, există 252 de cardinali, iar deși toți pot participa la discuțiile despre cine ar trebui ales, restricția de vârstă la vot face ca doar cei 135 care au sub 80 de ani să poată vota.

Cardinalul Nichols, care conduce șase milioane de romano-catolici din Anglia și Țara Galilor, le-a spus în exclusivitate celor de la BBC că niciodată nu s-a gândit că va vota, deoarece papa Francisc „nu a arătat multe semne de oboseală” și părea să se recupereze după o pneumonia dublă. Cu toate acestea, el a minimalizat orice sugestie de a rămâne la Vatican ca viitor papă. „Mă întorc acasă,” a spus el. „Puteți fi siguri de asta.”

Amintiri despre papa Francisc 

Arhiepiscopul de 79 de ani, născut în Crosby pe coasta Merseyside, a spus că l-a întâlnit pe Papa Francisc de mai multe ori în timpul întâlnirilor de rang înalt la Roma, dar că două amintiri speciale i-au rămas întipărite în minte.

„Una în special nu m-a părăsit niciodată,” a spus el. „Mi-a spus: ‘Din momentul alegerii mele ca papă, pacea mea nu m-a părăsit niciodată’. În ciuda presiunii a tot ceea ce avea de gestionat, el a trăit aproape de Dumnezeu.”

Cardinalul Nichols a mai spus că are amintiri plăcute despre ultima lor întâlnire de acum doi ani. A spus că un autor i-a cerut să îi transmită papei Francisc o copie a ultimei sale cărți.

„I-am dat cartea și am spus că autorul era foarte dornic ca dumneavoastră să o aibă”, a spus el. „A revenit după prânz cu un card scris de mână și o copie din una dintre cărțile sale, pe care mi-a oferit-o ca un cadou de răspuns. A fost cu adevărat uluitor.”

Când începe conclavul

După înmormântarea Papei Francisc de sâmbătă, Cardinalul Nichols se va alătura celorlalți cardinali pentru a vota pentru al 267-lea papă, care va deveni liderul celor aproximativ 1,4 miliarde de catolici din întreaga lume. El a spus că perspectiva este „destul de înfricoșătoare, sincer vorbind”.

A adăugat că este convins că cardinalii vor da „tot ce e mai bun atunci când ușile conclavului vor fi închise”, deoarece la acel moment va exista „o pace și o rugăciune între noi”.

„Știu că trebuie să mă adun și să fiu puțin nuanțat în privința tuturor manevrelor politice și a pariurilor de la Paddy Power și toate astea și să spun ‘de fapt, acesta este un grup de bărbați care încearcă să discearnă voința lui Dumnezeu’”, a spus el. „Acesta este singurul lucru care contează.”

Editor : M.I.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Călin Popescu-Tăriceanu. Afacerile care l-au îmbogăţit pe fostul premier
Digi FM
Reacție surprinzătoare la apariția lui Ilie Bolojan, de mână cu iubita, în Oradea, după pierderea puterii. Au...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Când este Eurovision 2026. Alexandra Căpitănescu evoluează în a două semifinală
Film Now
Alejandra Silva, imagini rare cu copiii și mesaj emoționant de Ziua Mamei: „Femeile țin lumea unită în moduri...
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de...
Newsweek
Ce trebuie să facă pensionarii ca să primească înapoi CASS plătite la pensie? Greșeala care îi lasă fără bani
Digi FM
Orașul din România în care oamenii ar putea plăti doar 1 leu pe zi pentru transportul public. Când ar urma să...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
5 obiceiuri de dimineață la care un neurolog a renunțat. Cum îți sabotezi creierul fără să-ți dai seama
Digi Animal World
Trei motive pentru care câinele vrea să doarmă în patul tău. Nu este vorba doar de confort
Film Now
"M-a pus în pat lângă acest bărbat foarte cunoscut, care era dezbrăcat". Actrița care a trăit un episod...
UTV
Câți bani au lăsat invitații la nunta Andreei Bălan cu Victor Cornea. La eveniment au participat 250 de...