Video „O altă încercare nereușită a inamicului”. Ucrainenii au distrus cu o dronă un steag plantat de „sabotori” ruși în regiunea Cernihiv

Data actualizării: Data publicării:
imagini din dronă cu o clădure ănainte să fie lovită
Foto: Captură video X/The Russian Invasion of Ukraine @wogoa1

Serviciul de grăniceri al Ucrainei a publicat sâmbătă un videoclip în care o dronă distruge steagul plantat cu o zi înainte de „sabotori” ruși într-o zonă gri din apropierea graniței cu Rusia și Belarus, în regiunea Cernihiv a Ucrainei, scrie Kyiv Independent

„Serviciul de informații a indicat că gruparea rusă de sabotaj și recunoaștere a părăsit zona chiar înainte de eliminarea steagurilor stabilite, fără a îndrăzni să ia măsuri suplimentare”, a scris serviciul de grăniceri al Ucrainei într-un comunicat care însoțește videoclipul.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

„Aceasta este o altă încercare nereușită a inamicului de a-și impune 'victoriile' și nimic mai mult decât un truc psihologic care nu are sens militar”, a continuat declarația.

Bloggerii militari ruși au postat cu o zi mai devreme videoclipuri care arată că trupele ruse plantează un steag pe podul peste râul Sudost, lângă așezarea de graniță Hremiach și susțin că au intrat în Hremiach și Muravi.

Un purtător de cuvânt al Serviciului de Frontieră a negat că forțele ruse au intrat în așezări și a spus că nu au trecut podul.

Purtătorul de cuvânt al gărzii de frontieră ucrainene, Andrii Demcenko, a adăugat că nu a fost detectată nicio apărare majoră, iar Ucraina a desfășurat forțe suplimentare în zonă pentru a evita actele de sabotaj din partea Rusiei.

Regiunea Cernihiv este situată la granița de nord a Ucrainei cu Rusia și Belarus. A fost parțial ocupată în timpul ofensivei inițiale a Rusiei din februarie 2022, dar forța de invadare s-a retras în aprilie, după ce Kremlinul nu a reușit să cucerească Kievul.

Editor : C.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Ciprian Ciucu? Terenurile, apartamentele și economiile declarate de primarul Capitalei
Digi FM
Viorica Dăncilă rupe tăcerea despre perioada în care a fost premier: „Am fost trădată de cei din casă. Mi-a...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Câți bani câștigă Mihai Trăistariu din apartamentele de la mare. Artistul estimează un profit frumos în vara...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Macaulay Culkin rupe tăcerea despre cea mai importantă persoană pentru el: „Viața mea s-a schimbat pentru...
Adevarul
De ce nu mai vor românii să muncească în Spania. Spaniolii, îngrijorați de exod: piața muncii resimte primele...
Newsweek
Un nou ajutor la pensie pentru 4.600.000 pensionari, votat de Senat. Ce e obligată Casa de Pensii să facă?
Digi FM
Sfârșit tragic pentru o femeie de 37 de ani, aflată în vacanță în Grecia. A murit într-un accident rutier cu...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Unul dintre cele mai mari mistere de la Stonehenge ar putea fi rezolvat. Cum a ajuns uriașa Piatră a...
Digi Animal World
Poziția preferată de somn a pisicilor ascunde un secret. De ce se ghemuiesc atât de des
Film Now
Copiii îi întorc spatele, dar Brad Pitt își găsește liniștea în brațele unei femei cu 29 de ani mai tânără...
UTV
Andreea Bănică a întors toate privirile într-o ținută roșie transparentă. Artista și-a schimbat look-ul