Tribunale din Georgia au ordonat arestarea a doi lideri din opoziție. Proteste anti-guvern erau programate vineri

Data publicării:
profimedia-0943722077
Foto: Profimedia Images

Tribunale din Georgia au ordonat vineri arestarea a doi lideri ai opoziţiei din această ţară din Caucaz, pe fondul represiunii împotriva grupărilor proeuropene care au sprijinit protestele împotriva amânării de către guvern a negocierilor de aderare cu Uniunea Europeană, relatează Reuters, preluat de Agerpres.

Protestele antiguvernamentale erau programate să continue vineri, în timp ce partidul de guvernământ Visul Georgian a afirmat că demonstraţiile reprezintă o încercare de a organiza o revoluţie.

Nika Gvaramia, liderul celui mai mare partid de opoziţie din ţară, Coaliţia pentru Schimbare, a fost condamnat la 12 zile de închisoare sub acuzaţia de huliganism şi neascultarea ordinelor poliţiei. Partidul său a declarat miercuri că a fost reţinut în mod violent şi pe nedrept de poliţie.

Aleko Elisaşvili, o altă figură marcantă a opoziţiei, a fost plasat în arest preventiv pentru două luni.

Procurorii l-au acuzat că a agresat un politician al partidului de guvernământ Visul Georgian, acuzaţie pe care el a negat-o.

Presa georgiană a raportat că Elisaşvili a fost reţinut miercuri seara şi transferat la un spital, după ce a fost bătut în timpul detenţiei.

Alţi opt activişti ai opoziţiei reţinuţi în ultimele zile au fost acuzaţi vineri de infracţiuni legate de „violenţe săvârşite în grup”, care pot fi sancţionate cu până la nouă ani de închisoare, a declarat presa locală.

Editor : A.C.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Lia Olguța Vasilescu. Salariul pe care îl primeşte ca primar al Craiovei
Digi FM
Durerea apărută după câteva înghițituri de alcool i-a schimbat complet viața: „Într-o clipă eram bine, în...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
O prietenie rară la Hollywood. Taylor Swift, eseu dedicat „empaticei” Dakota Johnson, în „Time”: „Pot garanta...
Film Now
Sandra Bullock surprinde la revenirea în public. Look-ul îndrăzneț cu care a făcut senzație și îmbrățișările...
Adevarul
Un fost consilier al lui Trump spune că președintele SUA prezintă semne de declin cognitiv accelerat: „Este...
Newsweek
Sfârșitul Europei. Populația scade cu 50.000.000 de persoane. Pensiile nu se pot plăti. România prinsă în horă
Digi FM
O tânără de 23 de ani spune că inteligența artificială i-a salvat viața, după ce medicii au diagnosticat-o...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Consumul ocazional de alcool în exces, mai periculos decât pare. Ce au descoperit cercetătorii
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Gabriela Spanic, adevărul despre cum se menține în formă la 52 de ani: „Îmi place să fac sport!” Actrița a...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...