Harvard a dat în judecată Administrația Trump pentru a opri interdicția privind înscrierea studenților străini. Ce a decis justiția

Data actualizării: Data publicării:
Universitatea Harvard
Universitatea Harvard. Foto: Profimedia

Universitatea Harvard deschide un nou front în lupta juridică împotriva Administrației Trump, depunând vineri o plângere la tribunalul federal ca răspuns la decizia guvernului de a revoca dreptul universității de a înscrie studenți internaționali. Plângerea formulată de cea mai veche și mai bogată instituție de învățământ superior din SUA susține că decizia de joi de a retrage universitatea din Programul pentru studenți și vizitatori în schimb de experiență al Departamentului Securității Interne încalcă legea, scrie CNN.

Un judecător federal a blocat temporar decizia

ACTUALIZARE 19:30 Un judecător american a blocat vineri temporar decizia preşedintelui Donald Trump care interzice înscrierea studenţilor străini la prestigioasa universitate Harvard, potrivit Reuters.

Secretarul american pentru Securitate Internă, Kristi Noem, a anunţat joi revocarea imediată a certificării Programului pentru Studenţi Străini şi Vizitatori al Universităţii Harvard, decizie în urma căreia această universitate nu mai poate înscrie studenţi străini.

Potrivit lui Kristi Noem, universitatea Harvard a refuzat să transmită guvernului informaţii solicitate, "perpetuând un mediu periculos în campus şi ostil studenţilor evrei, încurajând simpatiile pro-Hamas şi utilizând politicile rasiste ale "diversităţii, echităţii şi incluziuni"".

Pentru a obţine suspendarea acestei decizii, universitatea a depus vineri dimineaţă o plângere la tribunalul federal din Massachusetts, care i-a dat câştig de cauză.

„Este cea mai recentă măsură luată de guvern în semn de represalii clare împotriva exercitării de către Universitatea Harvard a drepturilor sale garantate de Primul Amendament al Constituției SUA, de a respinge cererile guvernului de a controla guvernanța, programa și «ideologia» facultății și studenților săi”, se afirmă în plângere.

Harvard solicită unui judecător să blocheze imediat ordinul secretarului Departamentului Securității Interne, Kristi Noem.

Câți studenți români sunt la Harvard

ACTUALIZARE 19:15 La Universitatea Harvard studiază 34 de români, înscriși la programele de licență, master și studii doctorale, iar Ambasada României în Statele Unite a anunțat vineri mai multe numere de telefon la care aceștia pot apela pentru asistență consulară de urgență.

Într-un comunicat transmis vineri, Ambasada României la Washington precizează că „urmărește îndeaproape evoluțiile generate de decizia Administrației SUA de ieri de a revoca certificarea programului Harvard pentru studenți internaționali și schimburi academice (SEVP), detaliile de implementare, respectiv consecințele acesteia asupra comunității de studenți români”.

Pedeapse pentru instituția de elită

Revocarea de către Administrația Trump a dreptului Universității Harvard de a înscrie studenți internaționali a venit ca o pedeapsă severă pentru instituția de elită care a refuzat să se supună cerințelor politice ale Administrației. Înrădăcinate în ideologia politică, cerințele – precum predarea dosarelor disciplinare ale studenților și eliminarea inițiativelor de egalitate – au fost impuse și altor universități din SUA.

„Harvard nu mai poate înscrie studenți străini, iar studenții străini existenți trebuie să se transfere sau își vor pierde statutul legal”, a precizat Departamentul Securității Interne al SUA într-o declarație.

Harvard se luptă deja în instanță cu Casa Albă pentru înghețarea, în ultimele săptămâni, a 2,65 miliarde de dolari subvenții și contracte federale, iar Serviciul Fiscal Federal face planuri pentru a revoca statutul de scutire de impozite al Universității Harvard.

Bomba despre înscrierea studenților străini vine în momentul în care studenți din întreaga lume se pregăteau să studieze la una dintre cele mai prestigioase universități din țară. Un viitor student din Noua Zeelandă a descris momentul în care a auzit vestea ca pe o „lovitură în inimă”.

Noem a declarat că a ordonat departamentului său să retragă certificarea Programului pentru Studenți și Vizitatori de Schimb (SEVP) al Universității, invocând refuzul acesteia de a preda dosarele de conduită ale studenților străini solicitate de DHS luna trecută.

Condiția pentru a scăpa de această măsură

Harvard își poate recăpăta dreptul de a înscrie studenți internaționali dacă prezintă „în termen de 72 de ore” dosarele din ultimii cinci ani privind comportamentul studenților internaționali, potrivit scrisorii adresate de Noem.

Revocarea ar putea afecta mai mult de un sfert dintre studenții internaționali ai Universității Harvard, care sunt acum cuprinși de anxietate și confuzie. Profesorii avertizează că un exod în masă al studenților străini amenință să sufoce performanțele academice ale universității, chiar în momentul în care universitatea se luptă cu guvernul pentru autonomia sa ideologică.

Joi, Casa Albă a acuzat conducerea Harvard că a transformat „instituția lor cândva măreață într-un focar de agitatori antiamericani, antisemiti și proteroriști” și a declarat că „înscrierea studenților străini este un privilegiu, nu un drept”.

„Au eșuat în repetate rânduri să ia măsuri pentru a rezolva problemele răspândite care afectează negativ studenții americani și acum trebuie să suporte consecințele acțiunilor lor”, a afirmat Abigail Jackson, purtătorul de cuvânt al Casei Albe, într-o declarație pentru CNN.

Oficialii de la Harvard și Trump sunt în conflict de luni de zile, Administrația cerând universității să modifice programele, politicile, angajările și admiterea în campus pentru a eradica antisemitismul din campus și a elimina ceea ce numește „practici rasiste de diversitate, echitate și incluziune”. Casa Albă a luat în vizor studenții și personalul străin care, în opinia sa, au participat la protestele controversate din campus cu privire la războiul dintre Israel și Hamas.

Și-au recunoscut problema cu antisemitismul

Harvard, între timp, a recunoscut problema cu antisemitismul din campusul său, în special în ultimul an academic, și a declarat că a început să ia măsuri concrete pentru a-l combate.

Conducerea universității susține că multe dintre cererile guvernului, inclusiv un „audit” al „punctelor de vedere” ale studenților și personalului său, depășesc cu mult rolul guvernului federal și pot încălca drepturile constituționale ale Harvard.

DHS solicită toate înregistrările studenților internaționali care au participat la activități considerate „ilegale”, „periculoase sau violente” sau amenințătoare în ultimii cinci ani, se arată în scrisoarea lui Noem, care face referire în special la înregistrări audio sau video ale „oricărei activități de protest” în care au fost implicați studenți străini în campus.

Universitatea are un număr enorm de studenți străini care ar putea fi afectați. Aceasta afirmă că are 9.970 de persoane în rândul populației academice internaționale, iar datele arată că 6.793 de studenți internaționali reprezintă 27,2% din totalul înscrierilor pentru anul universitar 2024-2025.

 

 

 

Editor : Marina Constantinoiu

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Lia Olguța Vasilescu. Salariul pe care îl primeşte ca primar al Craiovei
Digi FM
Cum și-a câștigat Elena Udrea primii bani. Colegii îi spuneau „coana mare”: „Eram din provincie!”
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Christina Aguilera, seducătoare într-o rochie din piele cu un decolteu amețitor. Arată impecabil după ce a...
Film Now
Catherine Zeta-Jones și Michael Douglas, mesaje emoționante de ziua fiicei lor. Carys a împlinit 23 de ani și...
Adevarul
„Portavionul de uscat” al Chinei sau tehnologia care încarcă dronele în zbor, direct de la sol
Newsweek
România crește cu o lună vârsta la care ieși la pensie, în timp ce Republica Moldova refuză. Cine e afectat?
Digi FM
La fel de îndrăgostiți și după 10 ani împreună. Macaulay Culkin, fericit alături de logodnica sa la o...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Creierul începe să se dezvolte diferit la fete şi la băieţi încă dinainte de naştere, au constatat oamenii de...
Digi Animal World
E o rasă adorată, dar controversată. Un veterinar susține că buldogul francez „ar trebui interzis”
Film Now
Christina Applegate, prima reacție după zvonurile privind internarea în spital: „Problemele de sănătate sunt...
UTV
Mihaela Rădulescu rupe tăcerea despre relația cu Felix Baumgartner în plin scandal cu familia lui. „Doi...