Chelsea şi Liverpool au încheiat anul cu victorii

3112 20everton 20chelsea-41238

Everton a deschis scorul pe Goodison Park după 90 de secunde de joc în disputa cu londonezii de la Chelsea. Pienaar l-a învins pe Petr Cech cu un şut din apropiere, după ce Anichebe lovise bara în prima fază.

Frank Lampard a fost erou pentru echipa lui Roman Abramovici. Căpitanul „albaştrilor” a marcat golul egalării înainte de pauză ('42), atunci când a trimis cu capul la colţul lung mingea centrată perfect de Ramires.

Lampard a marcat şi golul victoriei în repriza a doua ('72), iar mijlocaşul în vârstă de 34 de ani are toate argumentele pentru a cere o prelungire a contractului cu echipa la care evoluează din 2001.

Liverpool a încheiat anul cu o victorie entuziasmantă pe terenul ulotuimei clasate, Queens Park Rangers. Cormoranii au rezolvat problema câştigătoarei din prima jumătate de oră a meciului: Luis Suarez a reuşit o dublă, în minutele 10 şi 16, iar Daniel Agger, în minutul 28, şi-a pus capul la contribuţie pentru rezultatul final, 3-0 pentru echipa lui Brendan Rodgers.