Naţionala de polo nu merge la Rio

polo 1-1

Italia a câştigat meciul cu un gol marcat cu doar 17 secunde înainte de final, după ce fundaşul român Dimitri Goanță primise cartonaș roșu şi ieşise din bazin.

Triplă campioană olimpică, în 1948, 1960 şi 1992, Italia a câştigat Grupa B a turneului de la Trieste. În Grupa A, România s-a clasat pe locul al patrulea. Întâlnirea din sferturile de finala era decisivă pentru calificarea la Jocurile Olimpice.

Pentru România au marcat Mihnea Gheorghe - 3 goluri, Alexandru Ghiban - 2, Cosmin Radu - 1 și Tiberiu Negrean - 1.

Golurile Italiei au fost înscrise de F. Di Fulvio - 2, Figlioli - 2, C. Presciutti - 1, S. Luongo - 1, Aicardi - 1, Baraldi - 1.

Cele două reprezentative s-au mai întâlnit de 4 ori în ultimii 7 ani. România a câştigat o singură dată, la Campionatul Mondial de la Roma din 2009 (scor 6-5).

Italia merge la Jocurile Olimpice împreună cu Ungaria, Spania şi Franţa. Alături de reprezentativa noastră, au pierdut meciurile din sferturi şi calificarea la Rio echipele Germaniei, Canadei şi Olandei.

Sâmbătă, de la ora 18,30, tricolorii vor juca meciul pentru locurile 5-8 cu Canada.