România - Turcia  0-2. Naționala a căzut pe locul 4 în grupă, dar mai are șanse să meargă la baraj

gol ylmaz pe arena nationala

Naţionala României a fost învinsă cu 2-0 de Turcia, într-un meci din grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale 2014, în care elevii lui Victor Piţurcă au avut două bare şi un gol anulat. Golurile marcate de Burak Yilmaz şi Erdinc au aruncat România pe locul 4 în grupă, însă şansele la baraj rămân intacte, având în vedere că tricolorii au un program mai uşor în următoarele două etape.

În celelalte meciuri disputate aseară în grupa D, Ungaria a învins cu scorul de 5-1 Estonia, pe teren propriu, iar Olanda a dispus cu 2-0, în deplasare, de Andorra, rezultat în urma căruia batavii au obținut deja calificarea la turneul final al Cupei Mondiale.

6. Andorra 8 0 0 8 0-24 0 p

Până la finalul fazei grupelor se vor mai disputa două etape, astfel: 11 octombrie: Andorra - România, Estonia - Turcia, Olanda - Ungaria; 15 octombrie: Ungaria - Andorra; România - Estonia; Turcia - Olanda.

La turneul final se califică formaţiile clasate pe primul loc în fiecare dintre cele nouă grupe. Opt formaţii de pe locul 2 cu cele mai multe puncte obţinute în partidele cu ocupantelor locurilor 1, 3, 4, 5, vor juca un baraj tur-retur, în urma căruia vor fi stabilite alte patru naţionale ce vor merge în Brazilia.

În cazul în care două echipe sunt la egalitate de puncte în grupă, departajarea se va face la golaveraj, apoi la numărul de goluri marcate, în timp ce rezultatele directe reprezintă abia al treilea criteriu. Dacă sunt mai multe echipe la egalitate, se va realiza un clasament pe baza rezultatelor obţinute de aceste formaţii în partidele dintre ele.

Minutul 90+5: Fluier final. România a pierdut contra Turciei, scor 0 - 2.

Minutul 94: Mevlut Erdinc a majorat scorul la 2 - 0 pentru Turcia.

Minutul 91: Dorin Goian a trimis balonul în brațele lui Volkan cu o lovitură de cap.

Minutul 83: Schimbare în lotul Turciei, Mevlut Erdinc intră în locul lui Gokhan.

Minutul 77: Ultima schimbare în echipa României, Bucur întră pe teren în locul lui Tănase.

Minutul 72: Iese Ylmaz, intră Olcay Sahan.

Minutul 70: Cartonaș galben pentru Arda Turan pentru un fault comis asupra lui Maxim.

Minutul 68: Adi Popa a expediat un șut puternic, la colțul lung, din 16 metri în bara laterală.

Minutul 65: Volkan a văzut cartonașul galben pentru trageri repetate de timp.

Minutul 62: Burak Ylmaz a primit mingea în careu, a reluat cu capul însă mingea a fost respinsă de fundași.

Minutul 57: Stancu a băgat mingea în plasă, cu o lovitură de cap din 8 metri, dar arbitrul de margine a semnalizat off-side.

Minutul 53: Umut Bulut a reluat din careu, față în față cu Tătărușanu, dar portarul român a respins in-extremis cu piciorul.

Minutul 46: A început repriza secundă. Alexandru Maxim l-a înlocuit pe Ciprian Marica, iar Adi Popa i-a luat locul lui Torje.

Minutul 45+3: S-a încheiat prima repriză.

Minutul 40: Răzvan Raț a primit cartonașul galben în urma unui fault.

Minutul 38: Selcuk Inan șutează puternic de la 30 de metri, puțin peste bara transversală.

Minutul 34: Echipa medicală a intrat pe teren. Selcuk Inan a fost transportat la marginea terenului.

Minutul 27: Bogdan Stancu a șutat din interiorul careului, dar mingea a fost respinsă de Toprak.

Minutul 22: Turcia a deschis scorul prin Burak Ylmaz, care a înscris cu o lovitură de cap din centrul apărării noastre.

Minutul 14: Tănase a trimis un voleu de la marginea careului de 16 metri, dar Caner Erkin a respins cu capul de pe linia porții.

Minutul 9: Burak Ylmaz a scăpat singur cu Tătărușanu, dar portarul român a apărat șutul slab al atacantului.

Minutul 2: Prima ocazie pentru România: Torje a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, peste poarta lui Volkan.

Minutul 1: A început meciul România - Turcia.

Actualizare: Echipele de start

România: Tătăruşanu - Măţel, Goian, Chiricheş, Raţ - Hoban, Pintilii - Torje, Stancu, Tănase – Marica.

Selecţioner: Victor Piţurcă.

Turcia: Volkan Demirel - Gokhan Gonul, Semih Kaya, Omer Toprak, Caner Erkin - Gokhan Tore, Selcuk Inan, Mehmet Topal, Arda Turan - Umut Bulut, Burak Yilmaz.

Selecţioner: Fatih Terim.

La ora 21:00 va începe meciul România – Turcia, iar tricolorii vor fi sprijinți pe Arena Națională de aproximativ 40.000 de oameni. În schimb, jucătorii semilunei vor avea suportul a 700 de oameni. Spre deosebire, meciul cu Ungaria din urmă cu patru zile, atmosfera a fost una prietenoasă între fani.

Respectăm românii. Nu contează în ultimul timp, România, Turcia... Îi iubim foarte pe români, pe Lucescu, Hagi. Suntem toţi prieteni. Să fie de bine”, a spus un suporter turc chiar în limba română.

Pentru a evita însă orice incident, Arena Naţională şi perimetrul din jurul stadionului vor fi monitorizate din aer de un elicopter al Ministerului de Interne. Şi la meciul de vineri, cu Ungaria, autorităţile au luat aceleaşi măsuri suplimentare de siguranţă.

Te teren însă, chiar dacă se spune că echipa câștigătoare nu se schimbă, Victor Pițurcă este nevoit să facă cel puțin o schimbare. Bourceanu este suspendat pentru cumul de cartonașe galbene și va fi înlocuit cel mai probabil de Hoban. Și Maxim ar putea fi înlocuit în primul 11 de către Tănase, care a reușit un gol în meciul contra Ungariei.

Echipele probabile

România: Tătărușanu - Mățel, D. Goian, Chiricheș, Raț - Hoban, Pintilii - Torje, Stancu, Tănase - Marica

Turcia: Demirel - Gonul, Toprak, Kaya, Ali Kaldirim - Tore, Sahin, Topal, Arda Turan - Bulut, Burak Yilmaz
Selecționer: Fatih Terim