Steaua U19 a câștigat cu 3-1 pe terenul lui FC Basel, după ce a fost condusă

162859 162859 bucurie steaua youth 1

Dominați categoric în prima repriză de adversarii elvețieni, elevii lui Ion Toma nu au dezarmat și au jucat mult mai dezinvolt repriza secundă. În partea a doua au echilibrat disputa, au avut o posesie din ce în ce mai bună, iar golurile decisive au venit de la Ionuț Mitriță (62) și Răzvan Grădinaru (82). Pe final, pe contraaatac, același Grădinaru a marcat golul care a închis tabela (90+2), scrie digisport.ro.

Manzambi deschisese scorul pentru Basel, în minutul 43. Pe final de meci, Steaua s-a apărat excelent și se întoarce astfel acasă cu toate punctele. Statistica n-a fost însă de partea roș-albaștrilor, care au avut de respins un adevărat asediu: Basel a trimsi 24 de șuturi spre poartă (12 cadrate), față de cele 9 tentative ale românilor, iar raportul cornerelor a fost 6-1. Basel a lovit și bara o dată, în minutul 87, iar Cojocaru a intervenit salvator în 11 ocazii.

ECHIPELE

FC Basel (4-2-3-1): Albrecht - Goncalves, Kadoic, Drakul, Keller (Adamczyk 79) - Schar (Mazambi 34), Simic - A. Ajeti, Campo (Cani 65), Kamber - Sulejmani. Antrenor: Michel Kohler

Steaua (4-2-3-1): Cojocaru - Iordache, Şerban (69 Boitos), Hodorogea, Cătălin - Aldea, Vasile - Grădinaru, Gheorghe (Popa 46), Târnovan (Vâlceanu 78) - Mitriţă. Antrenor: Ion Toma