Joc modest și remiză albă între Anglia și SUA, la Cupa Mondială 2022. Calificarea se joacă în continuare

Fază de joc din meciul Anglia - SUA, la CM 2022
Remiză albă între Anglia și SUA, la Cupa Mondială 2022. Foto: Profimedia
Din articol

Selecţionatele Angliei şi Statelor Unite au terminat la egalitate, 0-0, vineri seara, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, într-un meci din Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Cele două formaţii şi-au împărţit punctele după un joc modest, cu puţine faze de poartă, în care cele jucătorii nu şi-au asumat riscuri prea mari.

Americanii, care veneau după 1-1 cu Ţara Galilor, au fost mai buni timp de o oră de joc şi au avut mai multe faze de poartă, mai ales în prima repriză.

După 6-2 cu Iranul, selecţionata „Three Lions” era mare favorită şi a avut prima ocazie a partidei, însă şutul lui Kane (10) a fost blocat de Zimmerman.

Americanii au creat pericol prin Wright (10), însă acesta a trimis cu capul pe lângă poartă, McKennie a reluat peste ţintă la centrarea lui Weah (26), iar şutul lui Musah, deviat de Rice, a fost prins de Pickford (29).

Cea mai mare ocazie a echipei antrenate de Gregg Berhalter a fost semnată de Pulisic (33), atacantul echipei Chelsea ţintind bara din lateral stânga.

Citiți și:

Echipamentele Elveţiei şi Camerunului au creat confuzie printre daltonişti

FIFA le interzice suporterilor englezi să poarte costume de cruciaţi la Cupa Mondială din Qatar: Este ofensator pentru musulmani

Olanda a terminat la egalitate cu Ecuadorul (1-1) la turneul final din Qatar. Un sud-american este liderul provizoriu al marcatorilor

Senegalul a învins Qatarul cu 3-1 la Cupa Mondială 2022. Echipa gazdă, eliminată din competiţie

Iranul a învins Țara Galilor la Cupa Mondială 2022. Cele două goluri au fost date în prelungiri

Parlamentul European cere reformarea FIFA și deplânge decesele muncitorilor străini în timpul pregătirilor pentru CM 2022

Până la pauză, americanii au mai creat faze de poartă prin Dest (41), al cărui şut a fost deviat în corner de Maguire, iar Pulisic a trimis pe lângă poartă cu capul (43).

Saka a reluat greşit (45) la centrarea lui Shaw, iar prima repriză s-a încheiat cu o ocazie mare a lui Mount, care a tras bine de la 16 metri, după o minge aşezată de Sterling (45+1), Turner a salvat golul.

Repriza secundă a fost mult mai săracă în faze de poartă, americanii având doar un şut mult peste poartă al lui McKennie (49), în timp ce reprezentativa Albionului s-a remarcat printr-un şut slab al lui Rashford (87), fără emoţii pentru Turner, încheind cu o ratare mare - o lovitură de cap a lui Kane (90+3), pe lângă poartă din 7-8 metri, potrivit Agerpres.

Echipele calificate în optimi din Grupa B se vor decide pe 29 noiembrie, când vor avea loc ultimele partide: Ţara Galilor - Anglia (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan, 21:00) şi Iran - SUA (Al Thumama Stadium - Doha, 21:00).

Anglia - SUA 0-0

Al Khor, Al Bayt Stadium: 68.463 spectatori
Cupa Mondială 2022 - Grupa B

clasament grupa B
Clasament Grupa B

Au evoluat echipele:

Anglia: 1. Jordan Pickford - 12. Kieran Trippier, 5. John Stones, 6. Harry Maguire, 3. Luke Shaw - 4. Declan Rice, 22. Jude Bellingham (8. Jordan Henderson, 69) - 17. Bukayo Saka (11. Marcus Rashford, 78), 19. Mason Mount, 10. Raheem Sterling (7. Jack Grealish, 68) - 9. Harry Kane (căpitan).
Selecţioner: Gareth Southgate.
Rezerve neutilizate: 13. Nicholas Pope, 23. Aaron Ramsdale - 2. Kyle Walker, 14. Kalvin Phillips, 15. Eric Dier, 16. Conor Coady, 18. Trent Alexander-Arnold, 21. Benjamin White, 20. Philip Foden, 24. Callum Wilson, 25. James Maddison, 26. Conor Gallagher.

SUA: 1. Matthew Turner - 2. Sergino Dest (18. Shaquell Moore, 78), 3. Walker Zimmerman, 13. Timothy Ream, 5. Antonee Robinson - 8. Weston McKennie (11. Brenden Aaronson, 77), 4. Tyler Adams (căpitan), 6. Yunus Musah - 21. Timothy Weah (7. Giovanni Reyna, 83), 19. Haji Wright (24. Joshua Sargent, 83), 10. Christian Pulisic.
Selecţioner: Gregg Berhalter.
Rezerve neutilizate: 12. Ethan Horvath, 25. Sean Johnson - 9. Jesus Ferreira, 14. Lucas De La Torre, 15. Aaron Long, 16. Jordan Morris, 17. Cristian Roldan, 20. Cameron Carter-Vickers, 22. De Andre Yedlin, 23. Kellyn Perry-Acosta, 26. Joseph Scally.

Arbitru: Jesus Valenzuela Saez; arbitri asistenţi: Jorge Urrego Martinez, Tulio Moreno (toţi din Venezuela); al patrulea oficial: Yoshimi Yamashita (Japonia)
Cartonaşe galbene: niciunul.

Editor : Liviu Cojan