LIGA I. Steaua-Oțelul 1-1. Roș-albaștrii rămân pe locul al treilea în clasament

steauaot

Oţelul a cerut penalty la un henţ al Varela, apoi Pintilii a scăpat fără avertisment după o intrare periculoasă la Cooper.

Steaua a deschis scorul prin Varela, care a transformat în gol o centrare a lui Bourceanu.

După pauză, trupa lui Ewald Lienen a fost mai insistentă şi a reuşit egalarea. La debutul în Liga I, tânărul de 17 ani Alexandru Tudorie, l-a învins pe Tătăruşanu cu o lovitură de cap.

Centralul Dima a acordat apoi penalty pentru Oţelul la un contact între Pârvulescu şi Marquinhos. S-a răzgândit după ce s-a conscultat cu tuşierul şi i-a înfuriat pe gălăţeni.

În ultimul minut, Henrique a ratat o ocazie imensă, iar Oţelul - Steaua s-a terminat 1-1.

În urma acestui rezultat, roş-albaştrii au rămas pe locul 3 în clasament, la două puncte de Petrolul şi la trei de liderul Astra Giurgiu.