România a învins Lituania cu un gol înscris în minutul 90+4

nationala de fotbal romania

Reprezentativa României a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, selecţionata Lituaniei, într-un meci din etapa a treia a grupei 4, seria C a Ligii Naţiunilor, în care ultimele goluri ale celor două echipe au fost marcate în minutele 90 şi 90+4.

Reprezentativa României a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, selecţionata Lituaniei - Foto frf.ro

Au înscris Zulpa ’90 pentru gazde şi Alexandru Chipciu ’13 şi Alexandru Maxim ‘90+4 pentru echipa României.

Chipciu a înscris din nouă metri, din alunecare, după o pasă de la Mitriţă.

Pentru Lituania a înscris Zulpa, cu un şut din careu, la colţul lung.

Maxim a stabilit scorul final trimiţând mingea în plasă cu un şut de pe partea stângă, după ce a driblat un adversar.

Jocul a fost întrerupt aproximativ jumătate de minut, la scurt timp după start, din cauza fumigenelor aruncate din tribune.

Lituania: 16. Šetkus – 23. Baravykas, 5. Jankauskas, 2. Klimavičius, 4. Slavickas – 7. Žulpa, 18. Vorobjovas (17. Kuklys’63), 14. Slivka – 11. Novikovas, 22. Černych (15. Petravičius ’87), 10. Šernas (19. Valskis ’63). Selecţioner: Edgaras Jankauskas

România: 12. Tătăruşanu – 6. Manea, 4. Tamaş, 22. Săpunaru-cpt., 11. Bancu – 15. Anton, 18. Marin – 7. Chipciu, 23. Stanciu (9. Rotariu ’87), 20. Mitriţă (10. Maxim ’78) – 19. Ţucudean (13. Keşeru ’71). Selecţioner: Cosmin Contra

Partida s-a disputat pe o arena cu capacitate de 5.000 de locuri şi cu suprafaţă de joc artificială.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Franţa, cu François Letexier la centru, ajutat de Cyril Mugnier şi Mehdi Rahmouni – asistenţi, Amaury Delerue, Nicolas Rainville – adiţionali şi Nicolas Danos – al patrulea oficial.

Imediat după joc, tricolorii vor reveni în ţară pentru a pregăti următorul joc din Liga Naţiunilor: România – Serbia, duminică, ora 16.00, Arena Naţională.

România a urcat un loc în clasamentul Grupei a 4-a din Seria C a Ligii Naţiunilor și a ajuns pe poziția a doua (5 puncte), urmată de Muntenegru  (4 puncte) și Lituania cu 0 puncte. Grupa este condusă de Serbia (7 puncte).

Sursa: News.ro