Fază de joc din meciul de handbal feminin România - Olanda
România, învinsă dramatic de Olanda, la Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania. Foto: Captură Digi Sport

Echipa națională de handbal feminin a României a și-a continuat parcursul la Campionatul Mondial din Spania în compania reprezentativei Țărilor de Jos, campioana mondială în exercițiu, fiind învinsă la limită cu 31-30, după un joc foarte bun.

România a acces în faza grupelor principale cu 2 puncte, de pe locul 2 al grupei C, după o înfrângere în fața Norvegiei și două victorii cu Iran și Kazakhstan.

Handbalistele conduse de Adi Vasile au făcut o primă parte de meci cu un joc de calitate și chiar au condus o bună parte a primei reprize, în mare parte și datorită unui joc bun pe faza defensivă.

România s-a menținut la egalitate cu campioana mondială până spre minutul 25, când greșelile individuale au făcut ca scorul primei reprize să fie dus pentru prima dată la 3 goluri avans pentru naționala Țărilor de Jos (17-14).

Revenirea de la vestiare nu le-a fost favorabilă româncelor, care au continuat să facă greșeli copilărești, dând pase ușoare la intercepție, Crina Pintea ratând și o aruncare de la 7 metri.

Pe acest fond, Țările de Jos s-au desprins la 6 goluri (22-16), de unde România a reușit să se apropie la maxim 3 goluri (22-19, 24-21, 26-23, 27-24).

Cu 9 minute înainte de final, Ostase a adus România la -2 (27-25), după care Laslo a ratat ocazia de a reveni la -1.

Totuși, după o intercepție în apărare, Rotaru a dus tricolorele la 28-27, când mai erau 7 minute de joc.

În minutul 55,30 Laslo a egalat de la 7 metri, 29-29, redând șansele României la câștigarea meciului.

Adi Vasile a riscat, punând în teren 7 jucătoare în atac.

S-a ajuns apoi la 30-30, când olandezele au marcat golul victoriei, România având șansa de a marca golul egalizator în ultimele secunde de joc prin Laura Moisă, a cărei aruncare din extrema dreaptă a fost respinsă de portarul advers.

Cele mai bune marcatoare ale României au fost Crina Pintea și Cristina Laslo, cu câte 6 goluri, potrivit Mediafax.

La Țările de Jos, golghereă a fost. Wan Wetering, tot cu 6 reușite.

Crina Pintea a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului.

România joacă sâmbătă de la 16.30 cu Puerto Rico, iar luni va întâlni Suedia, de la ora 19.

Editor : Liviu Cojan