Novak Djokovic - Rafael Nadal, finală de vis la Roma, câștigată de spaniol

novak djokovic si rafael nadal la festivitatea de premiere de la Foro Italico, turneu castigat de Nadal
Spaniolul Rafael Nadal, nr 2 ATP, a câștigat Italian Open 2019 în fața mai vechiului său rival Novak Djokovic, nr. 1 ATP Foto: Guliver/Getty Images

Spaniolul Rafael Nadal, locul 2 ATP, a câştigat, duminică, turneul de la Roma, impunându-se în finală în faţa liderului ATP Novak Djokovici, dar a avut nevoie de set decisiv. Scor final: 6-0, 4-6, 6-1.

Pentru spaniol este al nouălea succes la Roma, al doilea consecutiv. În plus, Rafael Nadal are acum în palmares 34 de trofee de Masters 1000 din cele 81 de titluri pe care le-a câștigat în total în carieră.

Considerat un maestru al zgurei, cu o săptămână înainte de Roland Garros, Rafael Nadal l-a învins pe sârbul Novak Djokovic - mult mai obosit din cauza partidelor precedente - în două ore şi 25 de minute.

Novak Djokovici a câştigat de patru ori la Foro Italico, iar în 2009, 2012, 2016, 2017 şi 2019 a pierdut în finală.

Acesta a fost primul turneu câștigat de Rafael Nadal în acest an și a fost  a 54-a confruntare dintre cei doi titani ai tenisului, iar scorul întâlnirilor directe este în continuare favorabil sârbului: 28-26.

Este cel mai mare rival al meu din toate timpurile, sigur. Am avut atât de multe meciuri împotriva lui. Avem cea mai lungă rivalitate din tenisul din toate timpurile. De fiecare dată când jucăm unul contra celuilalt este o emoție. Este provocarea finala de la Roma”, declara înainte de finală jucătorul sârb, potrivit digisport.ro.

Cum era de așteptat, Novak Djokovic și Rafael Nadal au oferit un spectacol de primă clasă în finala turneului de la Roma. Dacă în primul set Novak Djokovic nu a avut nicio șansă, în al doilea set sârbul a echilibrat partida și a reușit să trimită meciul în decisiv.

Ibericul a fost impecabil în primul set, câştigat cu un 6-0 nemaiîntâlnit în cele 54 de confruntări anterioare cu Djokovic. Nadal i-a lăsat o mică speranţă sârbului în setul al doilea, iar Djokovic a profitat şi a câştigat cu 6-4, dar în decisiv, Nadal a accelerat din nou, iar Nole a cedat cu 1-6, resimţindu-se după meciurile dificile din sferturi, cu argentinianul Del Potro, şi semifinale, cu compatriotul acestuia, Diego Schwartzman.

În primul game al celui de-al treilea set, câștigat de Nadal pe serviciul sârbului, Djokovic a avut o reacție nervoasă după ce a trimis o minge în out. Astfel, supărat că a greșit execuția, liderul mondial și-a distrus racheta, relatează digisport.ro.

Descătușarea lui Rafael Nadal a venit la sfârșit.

Urmăriți aici live text și live video din timpul finalei masculine de la Roma.

Spre deosebire de finala fetelor, meciul din finala băieților de la Roma nu aduce schimbari la vârful ierarhiei ATP.

Știrea inițială:

Numărul 1 mondial, Novak Djokovic, se luptă cu numărul 2 ATP, Rafael Nadal, în finala competiției masculine de la Roma, un meci care se anunță o superconfruntare între doi gianți ai sportului alb. Va fi a 54-a întâlnire între cei doi sportivi. Ultima oară s-au duelat în finala de la Australian Open 2019, partidă câștigată de sârb.

Meciul va fi duminică, la ora 17:00 și este transmis de Digi Sport 3.

Încleștarea de forțe va fi întrucâtva inegală. Novak Djokovici vine după o semifinală epuizantă, câștigată sâmbătă cu greu în fața argentinianului Diego Schwartzman, în trei seturi, scor 6-3, 6-7(2), 6-3, după aproape două ore și jumătate de joc. Numai setul 2 a durat cât o partidă normală: o oră și 16 minute. Iar înainte de acest meci, sârbul a avut un alt meci dificil, cel din sferturi, de aproape trei ore, împotriva unui alt argentinian: Juan Martin Del Potro, nr.  ATP, pe care l-a învins în trei seturi: 4-6, 7-6, 6-4.

International BNL d'Italia - Day Seven
Novak Djokovic obține cu greu victoria în semifinala epuizantă pe care a jucat-o la Italian Open 2019 cu argentinianul Diego Schwartzman Foto: Guliver/Getty Images

Spaniolul Rafael Nadal, în schimb, a avut o sarcină mult mai ușoară, sâmbătă, în semifinale: l-a eliminat pe tânărul grec Stefanos Tsitsipas după două seturi, scor 6-3, 6-4, într-o oră și 43 de minute de joc. Iar în sferturi a avut parte de o altă partidă ușoară, cu compatriotul său Fernando Verdasco, locul 38 ATP,  pe care l-a bătut cu 6-4, 6-0, într-o oră și 39 de minute de joc. Rafael Nadal este, așadar, cel puțin teoretic, mai odihnit decât Novak Djokovic.

Încleștarea giganților, spectacolul cifrelor

În cele 53 de întâlniri pe care le-au avut până acum, sârbul este în ușor avantaj, cu 28 de partide câștigate, față de 25 de victorii câte a reușit Rafael Nadal. Numai că spaniolul a câștigat 16 dintre cele 23 de întâlniri pe care le-au avut pe zgură. Și în 2009, 2011, 2012 și 2014 finalele turneului de la Roma au fost o afacere între Rafa Nadal și Nole Djokovic. Scorul întâlnirilor, egal: câte două victorii pentru fiecare. Anul trecut s-au întâlnit la Roma în semifinale și a câștigat Nadal.

Rafael Nadal a obţinut sâmbătă a 60-a victorie pe zgura italiană de la Roma, unde a pierdut doar de şase ori. Spaniolul va juca a doua sa finală din acest an, după cea de la Australian Open şi prima pe zgură. Rafael Nadal, 32 de ani, a câştigat de opt ori turneul de la Roma, prima oară în 2005 şi ultima oară în 2018, scrie digisport.ro.

În ceea ce-l privește pe Novak Djokovici, 31 de ani, sârbul este la a noua finală pe care o joacă la Roma, are deja patru titluri și încă un trofeu obținut aici ar însemna pentru el al 34-lea titlu de Masters 1000. Duminica trecută, câștiga titlul la Madrid, după o finală fără dificultăți împotriva lui Stefanos Tsitsipas. Îl egala cu această ocazie pe rivalul său de acum, Rafael Nadal, fiecare având câte 33 de trofee obținute la turneele ATP Masters 1000.

Novak Djokovic ajunge acum pentru a 49-a oară într-o finală Masters 1000. Va fi un meci de palmares, pentru că în clasamentul ATP nu i se poate întâmpla nimic. Domină autoritar ca lider mondial, secondat (de luni), de ceilalți doi veterani: Rafael Nadal și Roger Federer.

La fete, finala de la Roma se dispută duminică de la ora 14:00 între Karolina Pliskova (nr. 7 WTA) și Johanna Konta (nr.42 WTA).

Citiți și: Novak Djokovic a revenit, după doi ani, pe primul loc în clasamentul ATP

VIDEO. Momentul în care Djokovici devine băiatul „de aur” al tenisului mondial. Victorie la Cincinnati, la a șasea încercare