Simona Halep s-a calificat în sferturi la Toronto. Pe următoarea adversară o conduce cu 3-0 în meciurile directe

Simona Halep lovește mingea.
Simona Halep s-a calificat în sferturi la Toronto. Foto: Profimedia

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Rogers Cup, turneul de categorie WTA 1000 disputat la Toronto, după ce a învins-o în două seturi pe Jil Teichmann, scor 6-2, 7-5.

Halep (30 ani, 15 WTA), cap de serie numărul 15, a trecut după o oră şi jumătate de Teichmann (25 ani, 21 WTA), care o învinsese în turul secund pe estoniana Anett Kontaveit, numărul doi mondial.

Fostul lider mondial a început în forţă şi a condus cu 3-0, Teichmann a redus ecartul (3-2), dar au urmat alte trei ghemuri consecutive şi Halep a luat primul set cu 6-2.

Actul secund a fost mult mai echilibrat, iar Teichmann a fost în faţă cu serviciul până la 5-5, când Halep a făcut break, iar apoi a încheiat conturile (7-5), după ce a salvat o minge de break.

Halep şi-a asigurat un cec de 61.300 de dolari şi 190 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe tânăra jucătoare americană Coco Gauff, care a dispus de belarusa Arina Sabalenka în trei seturi, cu 7-5, 4-6, 7-6 (4), după trei ore şi 11 minute.

Halep a câştigat toate cele trei meciuri directe cu Gauff (18 ani, 11 WTA), finalistă anul acesta la Roland Garros. Simona s-a impus în 2019 în optimi la Wimbledon, cu 6-3, 6-3, şi de două ori anul acesta, în turul al treilea la Indian Wells, cu 6-3, 6-4, şi în optimi la Madrid, cu 6-4, 6-4.

Halep a câştigat de două ori Openul Canadei, care se dispută alternativ la Montreal şi Toronto, de fiecare dată impunându-se când competiţia a avut loc la Montreal (2016, 2018). De asemenea, are şi o finală jucată în Canada, în 2015, chiar la Toronto, potrivit Agerpres.

Editor : Liviu Cojan