Video Momentul în care reprezentanta din Minnesota a fost stropită cu o substanță necunoscută, după ce a cerut demisia lui Kristi Noem
Reprezentanta statului Minnesota Ilhan Omar a fost atacată cu o substanță necunoscută în cadrul unei reuniuni publice, când un membru al publicului a folosit o seringă pentru a arunca un lichid asupra ei. Incidentul s-a petrecut la doar câteva secunde după ce democrata a cerut demisia secretarei pentru Securitate Internă Kristi Noem și a solicitat desființarea ICE.
Femeia din Minneapolis, filmată cu câteva secunde înainte de a fi ucisă de un agent ICE. Care au fost ultimele ei cuvinte
Percheziții de amploare în Gorj: zeci de persoane, inclusiv medici și cabinete medicale, acuzate de falsificarea documentelor
Alertă în Câmpina. Șoseaua surpată după alunecarea de teren s-a prăbușit: trafic complet blocat. Reacția autorităților
Percheziții la psihoterapeutul Cristian Andrei. Acuzații grave de viol, agresiune sexuală și practică fără studii
Scandal în muzica românească: o artistă creată cu inteligența artificială, ajunsă virală pe internet, stârnește revoltă
Invazie de castori în Covasna. Animalele au distrus mai mulți copaci de pe malul râului Olt. Localnici: „Sunt tot mai mulți. Nu e bine”
Sat despărțit de lume de un drum cu gropi. Cum arată șoseaua de 13 kilometri, care nu a fost asfaltată niciodată
Încă o primărie din țară anunță că reduce taxele locale. De ce vrea edilul impozite mai mici pe mașini: „Fenomenul s-a mai întâmplat”
Membrii audienței reuniunii publice cu oficialii locali și statali au început să aplaude în timp ce aceasta își ținea discursul, a transmis CNN, conform News.ro. Bărbatul s-a repezit la pupitrul ei, ţipând la congresmenă şi părând să pulverizeze substanţa asupra ei cu ajutorul unei seringi.
Nu a fost clar ce substanţă era sau dacă a atins-o pe Omar, deşi un membru al personalului a fost auzit spunând la microfon că bărbatul o pulverizase şi că ea trebuia să „se ducă să fie examinată”.
Echipa de securitate a lui Omar l-a scos pe bărbat din sală, iar acesta a fost arestat. După ce a vorbit cu personalul, Omar şi-a continuat întâlnirea publică.
„Nenorociţii ăştia nu vor scăpa nepedepsiţi”, a fost auzită Omar spunând.
După incident, Omar a spus că va „continua să vorbească”, adăugând: „Vă rog, nu lăsaţi asta să vă distragă atenţia”.
„Iată realitatea pe care oamenii de genul acesta nu o înţeleg: noi, cei din Minnesota, suntem puternici şi vom rămâne rezistenţi în faţa oricăror provocări”, a continuat Omar.
„Liniştiţi-vă, voi termina discursul meu”, a transmis ea.
Reprezentanta statului Minnesota, Ilhan Omar, a decis să nu-și întrerupă şedinţa publică, deoarece „ea nu lasă agresorii să câştige”, potrivit unei declaraţii a biroului său. Mai mult, aceasta a transmis pe X că este „bine”.
„Sunt bine. Sunt o supraviețuitoare, așa că acest mic agitator nu mă va intimida să-mi fac treaba. Nu las bătăușii să câștige. Sunt recunoscătoare față de incredibilii mei alegători care m-au susținut. Minnesota este puternică”.
I’m ok. I’m a survivor so this small agitator isn’t going to intimidate me from doing my work.
— Ilhan Omar (@IlhanMN) January 28, 2026
I don’t let bullies win.
Grateful to my incredible constituents who rallied behind me. Minnesota strong.
Poliţia Capitoliului Statelor Unite a calificat incidentul drept „o decizie inacceptabilă care va fi pedepsită rapid de justiţie”.
„Suntem recunoscători pentru reacţia rapidă a serviciului de securitate de la faţa locului şi a partenerilor noştri locali din cadrul forţelor de ordine. Colaborăm acum cu partenerii noştri federali pentru ca acest bărbat să fie acuzat de cele mai grave infracţiuni posibile, pentru a descuraja acest tip de violenţă în societatea noastră”, a declarat Poliţia într-un comunicat.
Bărbatul care a pulverizat substanţa a fost acuzat de agresiune de gradul III, potrivit unui raport al Poliţiei.
Deocamdată nu s-a stabilit ce substanţă era în siringă.
Amintim că preşedintele american Donald Trump a afirmat marţi că şefa Departamentului Securităţii Interne, Kristi Noem, căreia opoziţia îi cere demisia, va rămâne în funcţie, apreciind că face „o treabă foarte bună”, transmite AFP.
Citește și:
Primul mesaj al Melaniei Trump după protestele violente din Minneapolis, soldate cu doi civili morți
Editor : A.M.G.
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News