Live

Bianca Andreescu s-a calificat în sferturile de finală de la Beijing și o depășește pe Halep în clasamentul WTA

Bianca Andreescu (6 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Premier Mandatory din Beijing (China), joi, după ce a trecut de americanca Jennifer Brady (66 WTA), scor 6-1, 6-3. Sportiva de 19 ani a ajuns la 17 victorii consecutive în circuit, potrivit Mediafax.

Jucătoarea din Canada a trecut fără mari dificultăți de Brady, adjudecându-și primul set după ce a cedat doar un game, în aproximativ 33 de minute. Primele mingi de break ale lui Andreescu în actul secund au apărut la scorul de 4-3, fiind fructificate. Partida s-a încheiat după o oră și șapte minute.

În urma acestui nou triumf, Bianca Andreescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului din Beijing, unde va evolua împotriva fostului lider mondial, Naomi Osaka (4 WTA).

De asemenea, după meciului cu Brady, Bianca Andreescu a ajuns la 17 victorii consecutive, WTA considerând că meciul cu Sofia Kenin, din turul secund de la Roland Garros, când sportiva din Canada nu s-a prezentat, nu poate fi luat în calcul ca înfrângere. În precedentele două luni, Andreescu a câștigat turneele de la Toronto și US Open, ajungând la cea mai bună clasare din carieră, locul 5 WTA.

Andreescu o va depăși pe Halep în clasamentul WTA

Simona Halep va fi din nou depăşită de Bianca Andreescu în clasamentul WTA. Canadianca de origine română a depăşit-o pe Halep în ierarhia WTA Live după ce a învins-o pe Brady. Bianca Andreescu este pe 4 în clasamentul WTA Live, iar Simona Halep pe 5, scrie digisport.ro.

După jocul dintre Andreescu și Brady, tabloul sferturilor de finală de la Beijing este complet:

Ashleigh Barty (1 WTA) - Petra Kvitova (7 WTA)
Elina Svitolina (3 WTA) - Kiki Bertens (8 WTA)
Bianca Andreescu (6 WTA) - Naomi Osaka (4 WTA)
Daria Kasatkina (45 WTA) - Caroline Wozniacki (19 WTA)

Te-ar putea interesa și

China vrea să facă pace între Hamas și Fatah. Grupările palestiniene s-au întâlnit la Beijing

Xi Jinping va face un turneu european în luna mai. Ce țări va vizita liderul de la Beijing

Simona Halep explică de ce nu joacă la Madrid Open: Corpul meu are nevoie de ceva mai mult timp pentru a fi pregătit