FOTO. Un câine a găsit o femeie care dispăruse de acasă, în județul Argeș

Data actualizării: Data publicării:
caine politist1
Foto: IPJ Argeș

Un câine poliţist de la IPJ Argeş a găsit, vineri, o femeie de 32 de ani care dispăruse de la domiciliu. Dispariția a fost anunțată la 112, iar în urma sesizării peste 35 de poliţişti, jandarmi, membri ai familiei și voluntari, alături de Tod, un câine în vârstă de 6 ani, au demarat, de urgenţă, căutările. 

Potrivit IPJ Argeş, poliţiştii din Câmpulung au fost sesizaţi vineri după-amiază, prin apel la 112, de către o femeie din Ţiţeşti, că nora sa a plecat voluntar de la domiciliu şi nu s-a mai întors.

În urma sesizării, peste 35 de poliţişti, jandarmi, membri ai familiei şi voluntari au demarat, de urgenţă, căutările, având informaţii că în jurul orei 11,00 femeia fusese văzută deplasându-se pe islazul din localitate, către pădure.

"A fost solicitat sprijinul echipajului canin, format din câinele de urmă Tod şi conductorul său, agentul şef Dumitraşcu Dan. În aproximativ 15 minute, datorită aportului pe care l-a avut câinele de urmă, femeia a fost găsită, la aproximativ 300 de metri de locuinţă, într-o zonă cu vegetaţie", precizează sursa citată.

caine1
Foto: IPJ Argeș

"Peste 20 de misiuni încheiate cu succes! Astăzi? Încă una! Eroul? Tod! Un apel 112 anunța că o femeie, de 32 de ani, din județul Argeș, a plecat voluntar de la domiciliu și nu s-a mai întors. Echipa de căutare a fost formată imediat, iar primele cercetări stabileau faptul că femeia fusese văzută ultima dată în zona unei păduri a localității de domiciliu. Și pentru că în astfel de cazuri fiecare minut contează, a fost chemat și Tod, câine de urmă al polițistilor argeșeni!
Împreună cu conductorul lui, colegul nostru, Dan, Tod a luat urma femeii, având nevoie de aproximativ 15 minute pentru a o găsi.
Mulțumim, dragi colegi, pentru o altă misiune dusă la bun sfârșit!", au transmis și reprezentanții Poliției Române pe pagina de Facebook.

Tod, în vârstă de 6 ani, este câine poliţist în cadrul IPJ Argeş din anul 2015, iar în anul 2016 a urmat Cursul de calificare - prelucrare urmă miros uman. În acest an, Tod a participat la aproximativ 20 de misiuni.

Editor : A.A.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Diferența uriașă dintre pensia după 35 și 45 de ani de muncă. Exemple pentru salarii de 4.000 și 7.000 de lei
Digi FM
Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul 2026. Ce nu se face pe 29 august și de ce e zi de post
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Jennifer Lopez, cea mai fițoasă divă de la Hollywood? Cerințele bizare și ieșirile care i-au consolidat...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Rebecca Ferguson preferă să se descurce fără coordonatorii de intimitate pe platourile de filmare: "Limitele...
Adevarul
Islanda decide azi dacă se apropie de UE. Vot la limită, mize uriașe și frica de a pierde controlul asupra...
Newsweek
Pensie pentru românii care au lucrat 4 ore: câți ani se iau în calcul? Răspunsul îi surprinde pe mulți
Digi FM
Gestul impresionant făcut de Dolly Parton înainte de a muri. Sora ei a dezvăluit decizia artistei
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
O substanță din portocale și lămâi ar putea încetini îmbătrânirea unui organ vital. Descoperirea care i-a...
Digi Animal World
Cum a reacționat un câine când stăpâna lui a făcut accident: „A ieșit pe geamul mașinii și a fugit”
Film Now
Matthew McConaughey, apariție rară alături de toți cei 3 copii! Actorul și soția sa au făcut senzație pe...
UTV
Cine este noul iubit al Laurei Giurcanu. Influencerița a publicat primele imagini alături de Marian Huja