Un incendiu puternic a izbucnit, în noaptea de joi spre vineri, la o hală de depozitare şi reparaţii din Sectorul 1 al Capitalei, pompierii intervenind cu peste 20 de autospeciale şi reuşind să localizeze flăcările. Din cauza degajărilor foarte mari de fum, a fost emis mesaj RO-Alert. Nu au fost semnalate victime.
ACTUALIZARE 8:30 Eduard Ștefan, purtător de cuvânt ISUBIF, a declarat că „în momentul de față incendiul este localizat, nemaifiind posibilități de propagare, dar colegii mei încă intervin pentru lichidarea ultimelor focare la locul intervenției. În momentul de față nu mai reprezintă un pericol, dar colegii mei vor interveni în continuare până la lichidarea completă a incendiului”.
Conform pompierilor, au fost identificate dificultăți în gestionare a intervenției, în special din cauza amplasării halei, care era amplasată în formă de v, având pe două dintre laturi lângă o linie de cale ferată, fapt ce a îngreunat accesul autospecialelor de pompieri. Totodată un alt factor care a îngreunat intervenția a fost accesul până la hală, care s-a realizat pe străzi înguste, cu mașini parcate.
„Intervenția ar trebui să fie încheiată complet în următoarele ore. Nu mai sunt probleme foarte mari, nu mai sunt probleme deosebite în momentul de față. Colegii mei doar verifică spațiile, verifică să fie lichidate ultimele focare”, a declarat Eduard Ștefan, purtător de cuvânt ISUBIF.
ȘTIREA INIȚIALĂ. Incendiul a izbucnit, în noaptea de joi spre vineri, la o hală de pe strada Marginei din Sectorul 1.
„La sosirea primelor echipaje, incendiul se manifesta în interiorul halei, cu flacără deschisă, degajări mari de fum şi posibilităţi de propagare. Intervenim cu 20 de autospeciale de stingere cu apă şi spumă, o autospecială de intervenţie şi salvare de la înălţime, o autospecială de descarcerare şi două echipaje SMURD”, a anunţat ISU Bucureşti-Ilfov.
Având în vedere degajările foarte mari de fum, pentru informarea şi avertizarea populaţiei a fost trimis un mesaj RO-Alert pentru zona din proximitate.
Incendiul a fost localizat pe aproximativ 500 de mp. Acesta s-a manifestat la o hală compartimentată, cu destinaţii multiple (depozitare şi reparaţii).
Potrivit ISU, nu au fost identificate victime.
În continuare, pompierii lucrează pentru lichidarea ultimelor focare.
Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media
Editor : Sebastian Eduard