Primăria Sectorului 1 a semnat contractul cu Romprest. La ce sumă s-au angajat autoritățile

Data actualizării: Data publicării:
clotilde armand imbracat in negru si poarta masca
Clotilde Armand. Foto: Inquam Photos / George Călin

Primăria Sectorului 1 a semnat, vineri seară, contractul cu firma de salubrizare Romprest. „Vom avem un Sector curat”, promite edilul Clotilde Armand, care afirmă că în protocol au fost acceptate toate condițiile municipalității, astfel că vor fi plătite 49 de milioane de lei pentru cinci luni.

„În urmă cu câteva minute s-a semnat protocolul Primăriei Sectorului 1 cu Compania Romprest. Operatorul de salubritate a acceptat toate condițiile noastre pentru care ne-am luptat în ultimele 10 luni. Fără frecvențe fictive, fără facturi supraevaluate! Vom avem un Sector curat. Am redus frecvențele inexistente, banii economisiți se vor duce în investiții.

Suma pe care ne-am angajat să o plătim este de 13.5 milioane lei + 10.5 milioane lei + 25 milioane lei, adică 49 milioane lei pentru cinci luni”, declară primarul.

Cu această sumă autoritățile se vor încadra fără probleme în bugetul stabilit și votat de Consiliul Local pentru salubrizare, inclusiv cu cheltuielile făcute în starea de alertă cu societatea Rebu”, a scris Clotilde Armand pe pagina sa de Facebook.

Informația a fost confirmată și de prefectul Capitalei, Alin Stoica.

„Acum a fost semnat la Prefectură un acord între Sectorul 1 și firma de salubrizare, care se încadrează în bugetul disponibil și asigură serviciile de salubrizare la un nivel optim. A fost dificil să ajungem aici, dar este important pentru noi ca interesul cetățenilor să fie respectat. Urmează și alte discuții, mai sunt aspecte importante de stabilit și clarificat, dar putem asigura cetățenii de continuitatea serviciilor pe următoarea perioadă”, a fost mesajul lui Alin Stoica.

Editor : I.C

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât este rezerva de aur a României. Motivul pentru care Mugur Isărescu o ține blocată
Digi FM
Fiul lui Nicușor Dan, în centrul atenției la un eveniment. Antim, fascinat de avioane și deloc intimidat de...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
"Mă declar fan". Profesor de canto celebru în SUA, impresionat de Alexandra Căpitănescu: "Atâta tehnică...
Film Now
Sharon Stone, în rochie mini la tv, picior peste picior pe canapea. „Arăți grozav, fantastic”, i-a spus Jimmy...
Adevarul
Filiera Horia Constantinescu din dosarul procurorilor corupți. Cum ar fi fost „grăbită” o anchetă, la cererea...
Newsweek
VIDEO Pensiile nu vor putea fi indexate în 2027 așa cum s-a promis. Cât vor pierde pensionarii?
Digi FM
Dan Negru, reacție acidă după semifinala Eurovision 2026 în care a fost și Alexandra Căpitănescu...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
5 lucruri pe care un cardiolog le face zilnic pentru a reduce principala cauză de infarct: "Schimbări mici...
Digi Animal World
În loc de geantă de lux, soțul i-a cumpărat o cămilă de peste 700 de kilograme: „Sunt animale incredibil de...
Film Now
Daniel Craig, greu de înlocuit. Încă se caută noul James Bond. Cele mai proaspete informații oferite de...
UTV
Marilu Dobrescu și Nicole Cherry sunt acuzate că ar fi fost plătite să promoveze Malta la Eurovision. „Sunt...