Referendum București 2024, rezultate finale: Peste 60% dintre bucureşteni au votat „Da” la primele două întrebări

Data actualizării: Data publicării:
BUCURESTI - ALEGERI 2024 - ILUSTRATIE VOT - PREZIDENTIALE SI REF
Foto: Inquam Photos / George Călin

Rezultatele finale ale referendumului din Bucureşti arată că peste 60% dintre cei care au votat au răspuns „Da” la primele două întrebări, cele referitoare la emiterea autorizaţiilor de construcţie şi la aprobarea bugetelor. La întrebarea referitoare la finanţarea unui program de combatere a consumului de droguri în şcoli, peste 84% dintre participanţi au răspuns „Da”.

Conform unui comunicat al Primăriei Capitalei, la finalizarea numărătorii voturilor din toate secţiile de vot (100%) din Capitală, bucureştenii au ales la referendum după cum urmează:

*** La întrebarea "Sunteţi de acord ca repartizarea între Primăria municipiului Bucureşti şi primăriile de sector a impozitelor pe venit şi a taxelor şi impozitelor locale colectate de la bucureşteni să fie aprobată de către Consiliul General al Municipiului Bucureşti?" - 64,37% (462.003) dintre bucureşteni au răspuns "DA" şi 35,63% (255.679) nu au fost de acord.

*** 66,42% (477.471) dintre bucureşteni au fost de acord "ca primarul general al municipiului Bucureşti să emită autorizaţiile de construire pe întreg teritoriul administrativ al oraşului", 33,58% (241.424) nefiind de acord.

*** De asemenea, la cea de-a treia întrebare - "Sunteţi de acord ca Primăria Bucureşti să finanţeze şi să implementeze un program de educaţie pentru sănătate şi prevenire a consumului de droguri în toate şcolile din Bucureşti?" - 84,58% (608.178) dintre bucureşteni au fost de acord şi 15,42% (110.862) nu au fost de acord.

Duminică, au votat la referendumul iniţiat de primarul general, Nicuşor Dan, în Capitală, 731.990 de cetăţeni, adică 40,96% din numărul celor înscrişi în listele electorale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.

Referendumul a atins pragul de prezenţă de 30% pentru a fi validat în jurul orei 17,00.

Editor : A.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce se întâmplă cu panourile fotovoltaice după 20-25 de ani. Mai produc energie sau trebuie înlocuite
Digi FM
A câștigat un milion de euro la loterie, apoi a aruncat biletul la gunoi. Gestul făcut muncitorii de la...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Dakota Johnson, colaborare surpriză cu iubitul ei. Cum a ajuns actrița din „Materialiștii” să apară pe noul...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Fenomenul „Spider-Man: Brand New Day”: încasări de peste 1,6 miliarde de dolari la nivel global
Adevarul
Dunărea atinge un nou minim istoric la intrarea în România. Doar 25 de centimetri până la următorul prag de...
Newsweek
Casa de Pensii sectorială anunță dacă recalculează și crește pensiile. „Combate” o decizie a Înaltei Curți
Digi FM
Și-a rupt un deget în vacanță, dar asta nu i-a stricat cheful. Halle Berry, naturală, fără machiaj, superbă...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Pericolul invizibil din zilele caniculare. Câți litri de apă trebuie să bei vara și la ce alimente să ai...
Digi Animal World
Ce a găsit un bărbat când se pregătea să-și spele rufele: „Era în haine, am rămas traumatizat”
Film Now
De ce a părăsit Antonio Banderas Hollywoodul. Decizia luată după divorțul de Melanie Griffith și infarctul...
UTV
Selly recunoaște că părinții încă îi fac observații, în ciuda succesului său. „În ochii părinților rămâi...