„Am relații bune cu un tip pe nume Erdogan, se pare că mă place”. Trump crede că poate atenua tensiunile dintre Israel și Turcia

Data actualizării: Data publicării:
Donald Trump - Benjamin Netanyahu meeting in Washington DC
Trump și Netanyahu, la conferința de presă de la Casa Albă. Foto: Profimedia Images

Donald Trump s-a declarat luni încrezător că va putea rezolva „problema” dintre Israel și Turcia cu privire la Siria, subliniind relația sa bună cu liderul turc Recep Tayyip Erdogan care, potrivit președintelui american, a „preluat de facto controlul” Siriei, relatează The Times of Israel.

„Am relații bune cu un tip pe nume Erdogan. Ați auzit de el? Se pare că îmi place de el și că el mă place”, a declarat Trump presei în Biroul Oval la finalul unei întrevederi cu premierul israelian Benjamin Netanyahu.

Netanyahu afirmase anterior că nu dorește ca „Siria să fie folosită de nimeni, inclusiv de Turcia, ca bază pentru atacuri asupra Israelului”.

„Am discutat despre cum putem evita acest conflict în diferite moduri și cred că nu putem avea un interlocutor mai bun decât președintele Statelor Unite în acest scop”, a adăugat el.

Noua influență a Turciei în Siria îngrijorează Israelul, care a efectuat o serie de lovituri și incursiuni pe teritoriul sirian. ONU a condamnat aceste atacuri și a acuzat Israelul că dorește „să destabilizeze” Siria.

Președintele american s-a lansat apoi într-un monolog sugerând că Turcia a preluat de facto controlul Siriei.

„I-am spus (lui Erdogan): Felicitări, ați făcut ceea ce nimeni nu a putut face în 2.000 de ani. Ați preluat controlul asupra Siriei!”, a declarat Trump.

Turcia este unul dintre primii susținători ai noilor autorități siriene conduse de președintele interimar Ahmed al-Sharaa, a cărui coaliție islamistă l-a răsturnat pe Bashar al-Assad în decembrie și a preluat puterea după aproape 14 ani de război civil.

Trump a mai spus că liderul turc a protestat: „A spus: «Nu, nu, nu. Nu am fost eu!»”.

„Este un tip dur. Este foarte inteligent și a făcut ceva ce nimeni nu a putut face”, a insistat președintele american.

 

 

Editor : Marina Constantinoiu

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
De ce câștigătorul Survivor România 2026 nu primește 100.000 de euro în cont, de fapt? Suma care îi rămâne...
Digi FM
Cum arată Ozana Barabancea după ce și-a făcut operație de ridicare a sânilor cu implant: „Luați-vă popcorn...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Loredana Pădurean, profesor la MIT, despre viața dominată de AI: "Instrument de antrenament al creierului, nu...
Film Now
Demi Moore, acuzată că și-a amenințat fostul ginere. Noi detalii ies la iveală în lupta pentru custodia...
Adevarul
Savantul român din SUA care rescrie tratamente pentru boli grave. Cum atacă algoritmii săi bacteriile ucigașe...
Newsweek
Pensiile militare ar putea crește din acest an. Legea e în Parlament. Ce se întâmplă cu restul pensiilor?
Digi FM
Vești bune pentru elevi! Cât durează vacanța de vară în 2026 și când începe noul an școlar
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Mierea ar putea ajuta la slăbit și la combaterea bolilor. Greșeala pe care o fac milioane de oameni când o...
Digi Animal World
O furnică minusculă provoacă îngrijorare în 22 de state. Pentru unii oameni, înțepătura sa poate fi mortală
Film Now
Ewan McGregor, marcat de filmul care i-a schimbat viața: „Sunt uimit de cât de bun e și acum, la 30 de ani de...
UTV
Mihai Petre și Elwira au publicat imagini rare de la nuntă. Cum arătau cei doi în urmă cu 18 ani