Hezbollah a bombardat nordul Israelului ca represalii, după ce trupele israeliene au ucis trei combatanţi

Data publicării:
hezbollah
Foto: Profimedia Images

Hezbollah a anunţat că a tras rachete asupra nordului Israelului, după ce lovituri israeliene în sudul Libanului au ucis trei dintre combatanţii săi şi au rănit alţi 12, relatează AFP preluată de News.ro.

O sursă apropiată Hezbollah a declarat pentru AFP că doi dintre combatanţi au fost ucişi duminică într-un atac cu dronă asupra oraşului Taybeh, la frontiera cu Israelul. Cea de-a treia victimă, identificată de mişcare ca fiind un luptător Hezbollah, fusese lovită „în urmă cu mai multe zile„ în oraşul Beit Lif din sudul ţării şi a murit din cauza rănilor duminică, potrivit Ministerului libanez al Sănătăţii. Tot potrivit ministerului, cel puţin un libanez şi unsprezece sirieni au fost răniţi, dintre care doi grav - un bebeluş şi un copil - într-o lovitură israeliană care „a vizat” Maaroub, în apropiere de Derdghaiya.

De la începutul războiului din Gaza, în octombrie, au avut loc schimburi de focuri aproape zilnice între mişcarea pro-iraniană şi armata israeliană. Violenţele au fost exacerbate de asasinarea, la 30 iulie, a şefului militar al grupării libaneze, revendicată de Israel, şi de cea a liderului palestinian al Hamas, Ismail Haniyeh, la Teheran, câteva ore mai târziu, atribuită Israelului.

În replică, duminică seara, Hezbollah a anunţat că a lansat salve de rachete Katiuşa asupra „noului cartier general al diviziei 146 a armatei israeliene din Jaatoun”.

La rândul său, armata israeliană a raportat „30 de proiectile lansate din Liban spre regiunea Kabri”, dintre care mai multe au căzut în zone deschise, adăugând că nimeni nu a fost rănit.

Anterior, aceasta declarase că a „lovit o celulă teroristă Hezbollah în regiunea Taybeh” şi „o structură militară în regiunea Derdghaiya”. „În urma loviturii, au fost identificate explozii secundare, indicând prezenţa de arme în interiorul structurii”, a adăugat armata israeliană.

Sâmbătă, puternica mişcare proiraniană a anunţat că a lansat drone împotriva unei baze militare din nordul Israelului, ca răspuns la asasinarea cu o zi înainte a unui oficial Hamas la Saida, principalul oraş din sudul Libanului. A fost prima astfel de lovitură în Saida de când Hezbollah a deschis un front împotriva Israelului în sprijinul Hamas.

Zece luni de violenţe au făcut cel puţin 565 de morţi în Liban, majoritatea luptători Hezbollah, dar şi cel puţin 116 civili, potrivit unui bilanţ AFP. Aproximativ 100.000 de persoane au fost nevoite să îşi părăsească locuinţele de ambele părţi ale frontierei. În Israel şi pe Înălţimile Golan ocupate, 22 de soldaţi şi 26 de civili au fost ucişi, potrivit autorităţilor.

Editor : Ana Petrescu

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Plată pierderi pentru coloana de pe casa scării. Ce spune legea?
Digi FM
O legendă a sportului a mințit că are cancer și a obținut sute de mii de euro. Cum a folosit un cablu de...
Pro FM
Millie Bobby Brown, după ce adoptat o fetiță alături de Jake Bongiovi: "Vreau patru copii. Casa noastră e...
Film Now
Pamela Anderson, declarații explozive despre Sylvester Stallone: ”Mi-a oferit un apartament și o mașină ca să...
Adevarul
Anii în care românii au trăit iluzia libertății și a democrației. Cum a fost salvat comunismul după Revoluție
Newsweek
Care pensionari primesc între 440 și 627 lei în plus la pensie? Ce au muncit, câți ani și în ce sectoare?
Digi FM
Daciana Sârbu, vacanță romantică alături de iubit, de ziua lui. Poza care arată că sunt tot mai confortabili...
Digi World
Secretul pentru o omletă perfectă, dezvăluit de un chef cu stea Michelin: „Trei ouă, nu patru și niciodată...
Digi Animal World
Și-au lăsat câinii la un hotel în ziua nunții, dar când s-au întors acasă au avut parte de o surpriză. Ce...
Film Now
Brad Pitt are o listă „neagră” a starurilor cu care nu va mai lucra niciodată. Cine sunt însă actrițele lui...
UTV
O mănăstire veche de 400 de ani a fost vândută la prețul unei pizza. Noul proprietar vrea să o transforme...