Galerie Foto „La Negra”, sora celui mai periculos traficant de droguri din lume, a fost extrădată în SUA

Data actualizării: Data publicării:
„La Negra”, sora celui mai periculos traficant de droguri din lume, a fost extrădată în SUA.
„La Negra”, sora celui mai periculos traficant de droguri din lume, a fost extrădată în SUA. Foto: Profimedia

Columbia a extrădat-o vineri în Statele Unite pe Nini Johana Usuga, sora lui „Otoniel”, considerat cel mai periculos traficant de droguri până la arestarea sa, relatează Reuters.

„La Negra”, sora celui mai periculos traficant de droguri din lume, a fost extrădată în SUA. Foto: Profimedia
„La Negra”, sora celui mai periculos traficant de droguri din lume, a fost extrădată în SUA. Foto: Profimedia

Poliția columbiană o acuză pe Usuga, poreclită „La Negra”, de spălare de bani proveniți din traficul de droguri pentru cartelul lui „Otoniel”, Clanul Golfului, și gestionarea relațiilor internaționale cu carteluri din alte țări precum Mexic, ajutând la coordonarea transporturilor de narcotice.

Dairo Antonio Usuga, zis „Otoniel”, a fost extrădat în Statele Unite, în luna mai. Traficantul în vârstă de 50 de ani a fost arestat la 23 octombrie în nord-vestul ţării în cursul unei vaste operaţiuni militare. El este urmărit penal pentru trafic de droguri din 2009 la un tribunal din New York.

Autoritățile columbiene spun că el este vinovat pentru moartea a sute de columbieni din Forțele de securitate.

Alături de „La Negra” au mai fost extrădate 6 persoane acuzate de trafic de droguri.

Provenit dintr-o familie de ţărani din nord-vestul Columbiei, Dairo Antonio Usuga a fost un luptător într-o gherilă de extremă stângă, apoi un paramilitar de extremă dreaptă înainte de a prelua conducerea unei organizaţii de trafic de droguri având aproximativ 1.600 de membri, care exporta în medie în fiecare an aproape 300 tone de cocaină în aproximativ treizeci de ţări, potrivit autorităţilor.

El i-a urmat la conducerea Clanului Golfului fratelui său, Juan de Dios, zis „Giovanni”, care a fost ucis de poliţie în 2012.

În cinci decenii de război împotriva drogurilor susţinut de Statele Unite, Columbia a ucis sau capturat mai mulţi baroni ai drogurilor, printre care Pablo Escobar, împuşcat de forţele de ordine în 1993. Țara rămâne însă cel mai mare producător mondial de cocaină, iar Statele Unite principala piaţă, în timp ce violenţa legată de traficul de droguri continuă.

Editor : M.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
De ce nu poate România să doboare toate dronele rusești care îi încalcă spațiul aerian. Ce sisteme de apărare...
Digi FM
Cum a încercat un bărbat să ascundă uciderea iubitei însărcinate. S-a eschivat ani întregi
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Val de reacții după ce Bianca Censori a apărut într-o nouă ținută provocatoare. Topul nu i-a acoperit bustul...
Film Now
Toți au vorbit despre J.LO la premiera noului ei film. Detaliul care a declanșat zvonuri despre operații...
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
Newsweek
Criză la pensie. Număr uriaș de dosare pentru Mica Recalculare, blocate de adeverințe greșite. Se pierd bani
Digi FM
Solistul de la Imagine Dragons și iubita sa au strălucit la prima apariție oficială de când formează un...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Ce se întâmplă cu creierul tău când stai pe telefon până târziu în noapte. Medicii avertizează asupra unui...
Digi Animal World
Ce a găsit un bărbat când se pregătea să-și spele rufele: „Era în haine, am rămas traumatizat”
Film Now
Quentin Tarantino atacă Hollywood-ul și dezvăluie singurul film care l-a impresionat în ultimii șase ani...
UTV
Jennifer Lopez a întors toate privirile la premiera filmului „Office Romance”. Artista a apărut alături de...