Coreea de Nord refuză să primească influenceri occidentali în vizite turistice. Cât costă o excursie în țara lui Kim

Data publicării:
noul cartier de zgârie-nori din Phenian, Hwasong
Un studiu din 2021 a arătat că în Coreea de Nord există destule locuințe doar pentru 70-80% din populația țării. Foto: Profimedia Images

Coreea de Nord a interzis unor influenceri occidentali să participe la o călătorie turistică oficială organizată în luna octombrie, a declarat luni un operator de turism cu sediul în China.

Coreea de Nord a primit în ultimele luni câteva grupuri de vizitatori străini, printre care sute de alergători veniţi să participe, în luna aprilie, la primul maraton internaţional de la Phenian organizat în ultimii şase ani.

Young Pioneer Tours (YPT), o agenţie de turism occidentală, a anunţat sâmbătă că va organiza o nouă călătorie pentru un grup de turişti străini în Coreea de Nord, între 24 octombrie şi 1 noiembrie. Călătoria nu va fi deschisă jurnaliştilor, creatorilor de conţinut sau influencerilor, a precizat compania pe site-ul său.

Aceste restricţii corespund „unei cereri specifice din partea autorităţilor nord-coreene”, a declarat Rowan Beard, co-fondatorul YPT, pentru AFP, preluată de Agerpres.

„Ne aşteptăm ca, odată cu redeschiderea oficială a ţării, să existe o supraveghere sau limitări mai stricte privind participarea influencerilor şi a youtuberilor la călătorii”, a adăugat el.

Compania nu are informaţii despre data de la care Phenianul va permite vizitele din partea unor delegaţii oficiale de jurnalişti.

Mai mulţi influenceri străini au reuşit în ultimele luni să filmeze conţinut în Coreea de Nord.

Excursie de 4.000 de dolari

Propusă la preţul de 3.995 de euro, călătoria organizată de YPT include o vizită la Târgul Internaţional de Toamnă de la Phenian, cea mai mare expoziţie comercială din Coreea de Nord. Cu această ocazie, participanţii vor avea „oportunitate unică” de a vizita peste 450 de standuri ce prezintă produse tehnologice, farmaceutice sau electrocasnice, potrivit YPT.

Camera de Comerţ din Phenian va organiza „o prezentare VIP pentru a oferi o perspectivă detaliată asupra economiei nord-coreene”, conform agenţiei de turism.

Programul include de asemenea vizite la cele mai importante obiective turistice din Phenian, precum şi prima vizită occidentală după mai bine de cinci ani la muntele Myohyang, un vârf celebru unde se găseşte un muzeu al cadourilor oferite foştilor conducători nord-coreeni.

Înainte de închiderea frontierelor nord-coreene în timpul pandemiei de COVID-19, majoritatea turiştilor şi călătorilor în scop de afaceri străini erau cetăţeni din China, ţară care, istoric, este principalul sprijin diplomatic, economic şi politic al Coreei de Nord, afectată de sancţiuni internaţionale grele.

Însă vizitele chineze nu au revenit la nivelul dinaintea pandemiei, o tendinţă ce ar fi legată, conform unor analişti, de nemulţumirea Beijingului faţă de sprijinul explicit acordat de Coreea de Nord invaziei ruse în Ucraina.

Editor : B.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
ANAF extinde controalele fiscale pentru persoanele fizice. Cine poate intra în vizorul inspectorilor...
Digi FM
Maria Dragomiroiu, mesaj emoționant la 16 ani de la moartea Mădălinei Manole: „Ești în rugăciunile mele în...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ce face Anca Țurcașiu când nu este pe scenă. Imaginile inedite făcute publice i-au cucerit pe fani: „Ca la 20...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
La 14 ani de la divorțul de Tom Cruise, Katie Holmes pare că iubește din nou. Cine este bărbatul cu care a...
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
Newsweek
Totul despre vechimea în muncă la pensie. Care perioade sunt contributive și care nu? Când poți iesi la pensie
Digi FM
Reactivarea lui Dragnea aruncă în aer conducerea PSD. Ultimele zile ale lui Sorin Grindeanu la șefia...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Povestea incredibilă a unui bărbat declarat mort timp de 107 minute. Ce susține că a văzut în lumea de dincolo
Digi Animal World
Un urs a intrat într-un hotel la 5 dimineața, a băut apă din hol și a dat buzna peste turiști în cameră...
Film Now
„Dumnezeule, făceam asta când eram niște copii”. Charlize Theron, cuvinte dulci despre unul dintre actorii ei...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...