Galerie Foto Iranul anunță că a construit o bază aeriană subterană pentru avioane de luptă cu rachete de croazieră

Data publicării:
Army pilots attending the unveiling of Iran's first underground military base for fighter jets in an undisclosed location
Iranul a prezentat prima bază aeriană subterană, de unde pot decola avioane de luptă. Foto: Profimedia

Iranul a dezvăluit marţi o bază subterană a forţelor sale aeriene, denumită „Eagle 44”, prima de acest tip suficient de mare pentru a adăposti avioane de luptă echipate cu rachete cu rază lungă de acţiune.

Baza „Eagle 44” este capabilă să adăpostească şi să opereze avioane de luptă şi drone, subliniază agenția de presă irananiană IRNA, fără a preciza locaţia bazei, potrivit Reuters, preluată de Agerpres.

Potrivit IRNA, aceasta este una dintre cele mai importante baze ale forţelor aeriene ale Iranului, construită adânc sub pământ şi găzduieşte avioane de luptă echipate cu rachete de croazieră cu rază de acţiune lungă.

Iranul a prezentat prima bază aeriană subterană, de unde pot decola avioane de luptă. Foto: Profimedia
Iranul a prezentat prima bază aeriană subterană, de unde pot decola avioane de luptă. Foto: Profimedia

În luna mai anul trecut, armata Iranului a dezvăluit existenţa unei alte baze subterane, care adăposteşte drone, în condiţiile în care această ţară caută să protejeze bunuri materiale de potenţiale atacuri aeriene întreprinse de principalul său inamic la nivel regional, Israelul.

„Orice atac asupra Iranului din partea inamicilor noştri, inclusiv Israel, va avea parte de un răspuns de la numeroasele noastre baze ale forţelor aeriene, inclusiv de la Eagle 44”, a declarat şeful Statului Major iranian, Mohammad Bagheri, la televiziunea de stat.

Joia trecută, Iranul a acuzat Israelul de un atac cu drone asupra unei fabrici militare din apropierea oraşului Isfahan din centrul ţării.

Atacul a avut loc în contextul tensiunilor dintre Iran şi Occident din cauza activităţii nucleare a Teheranului şi a faptului că furnizează arme, între care şi „drone sinucigaşe” cu rază lungă, pentru războiul declanşat de Rusia în Ucraina.

Israelul a anunţat de multă vreme că va lovi ţinte iraniene dacă diplomaţia nu va reuşi să ţină sub control programele nuclear sau de rachete ale Teheranului.

Editor : B.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât costă racheta cu care a fost doborâtă drona ajunsă deasupra României. Modul în care funcționează AIM-9X...
Netanyahu Trump
Donald Trump se va întâlni cu Benjamin Netanyahu la Casa Albă: „Va pleca luni la Washington pentru o vizită...
Pro FM
Mama lui Amy Winehouse, la 15 ani de la moartea artistei: „A fost victima propriului succes, alcoolul îi...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Johnny Depp, de nerecunoscut la Comic-Con. Transformarea spectaculoasă a actorului i-a lăsat fără cuvinte pe...
Adevarul
Un bărbat din Japonia a stat supărat pe soția sa timp de 20 de ani. Ce explicație a avut
Newsweek
Pensie minimă de 1.281 lei după 25 ani munciți. Aceiași bani lua dacă lucra 15 ani. De ce aceste inechități?
Digi FM
Dan Negru dezvăluie cine ar fi fost, de fapt, cel mai bogat sportiv din istorie: „Banii lui Ronaldo, Messi…...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
„Cea mai mare greșeală din viața mea a fost căsnicia”. Confesiunea tulburătoare a unei femei de 107 ani...
Digi Animal World
Imagini rare din România. O pisică sălbatică și cei patru pui ai săi, surprinși într-un parc național
Film Now
Mama actorului Ben Affleck a murit la 83 de ani. Cea mai mare dorință a ei după ce a aflat că mai are doar...
UTV
Andreea Ibacka a vorbit despre anul dificil prin care a trecut după divorțul de Cabral. „Mi-am permis să...