Israelul publică pentru prima dată documente legate de războiul de Yom Kippur din 1973

Data actualizării: Data publicării:
Golda Meir vorbeste la o serie de microfoane, alb-negru
Golda Meir, premierul Israelului în timpul războiului de Yom Kipur. Foto: Profimedia

Israelul a făcut publice pentru prima oară numeroase documente, înregistrări video şi audio din războiul de Yom Kippur, după 50 de ani de la conflict. Pe 6 octombrie 1973, o coaliţie de state arabe, conduse de Egipt şi Siria, a atacat Israelul în ziua de Yom Kippur, conflict care a durat 19 zile.

Arhivele de Stat ale Israelului au publicat joi conţinutul a 1.400 de documente, circa 1.000 de fotografii, 850 de înregistrări audio şi video şi peste 250 de stenograme.

Potrivit arhivistului Ruti Abramovitz, sortarea şi procesarea materialelor a durat doi ani şi jumătate. Scopul a fost să fie arătate toate faţetele războiului, „care a afectat toate domeniile vieţii în Israel”, a explicat el, potrivit dpa, prelută de Agerpres.

Printre materialele nou publicate se află documente de la biroul prim-ministrului israelian de atunci, Golda Meir, rapoarte de pe liniile de front şi informaţii despre negocierile post-război.

Pe 6 octombrie 1973, o coaliţie de state arabe, conduse de Egipt şi Siria, a atacat pe neaşteptate Israelul în ziua de Yom Kippur, una din cele mai mari sărbători din calendarul evreiesc.

Războiul a durat 19 zile, iar luptele au avut loc mai ales în Peninsula Sinai şi pe Înălţimile Golan.

Documente israeliene arată că 2.656 de militari israelieni au murit în conflict.

Editor : B.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât a ajuns să coste școala privată în România în 2026. Harta taxelor din marile orașe
Digi FM
Duminica Tomii 2026, sărbătoare cu cruce roșie în calendarul ortodox. Ce este bine să NU faci în ultima zi a...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arăta Loredana Groza când a câștigat Festivalul de la Mamaia din ‘86. Fanii au reacționat: „De ce a...
Film Now
Sandra Bullock surprinde la revenirea în public. Look-ul îndrăzneț cu care a făcut senzație și îmbrățișările...
Adevarul
„Operațiunea Amurg”: Se pregătește o lovitură de stat împotriva lui Putin?
Newsweek
La ce pensie poți spera dacă ai muncit 35 de ani pe salariul minim? Dar dacă ai avut salariul mediu?
Digi FM
Lucian Viziru, imagini de pe patul de spital: „Hai că am reușit să bifez camera de gardă și pe 2026!” Cu ce...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Dormi 7-8 ore pe noapte, dar tot ești obosit? Explicația unui specialist și sfaturile lui pentru un somn mai...
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Robert De Niro și Ben Stiller, schimb de replici despre Ariana Grande. „Probabil cea mai talentată parteneră...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...