Galerie Foto Superiahtul lui Bill Gates este de vânzare. „Breakthrough”, o ambarcațiune alimentată cu hidrogen, valorează 645 de milioane de dolari

Data actualizării: Data publicării:
119 Meter lange Motoryacht BREAKTHROUGH auf ihrer Jungfernfahrt vor Gibraltar, Mittelmeer. Die durch Wasserstoff angetri
Superiahtul Breakthrough Foto: Profimedia

Superiahtul lui Bill Gates, în valoare de 645 de milioane de dolari, primul alimentat cu hidrogen, este de vânzare. Un pasionat de iahturi îl numește „o minune a ingineriei moderne, punct”, scrie fortune.com.

Superiahtul „Breakthrough”,  lung de aproape 120 de metri, asociat cu numele miliardarului Bill Gates, dar care, potrivit unor surse, nu a fost niciodată folosit de acesta, este scos la vânzare. Este prima ambarcațune din clasa sa alimentată de celule de combustibil cu hidrogen și oferă dotări de lux.

Superiahtul Breakthrough Foto: Profimedia
Superiahtul Breakthrough Foto: Profimedia

Ambarcațiunea este scoasă la vânzare de brokerul de iahturi Edmiston.

Jamie Edmiston, CEO al companiei care îi poartă numele, a declarat într-un comunicat că este „cel mai extraordinar iaht construit vreodată [și] cel care va schimba totul”.

Nici Gates, nici Edmiston nu au răspuns solicitărilor de comentarii din partea Fortune, dar publicațiile din domeniul afacerilor și din industrie au relatat pe larg că superiahtul a fost comandat de Gates în urmă cu doar câțiva ani.

Șantierul naval olandez Feadship a construit „Breakthrough”, cunoscut și sub numele de „Project 821”, timp de cinci ani, iar acesta este suficient de mare pentru a găzdui 43 de membri ai echipajului și 30 de oaspeți în 15 cabine. Forbes Australia a raportat în mai 2024 că iahtul dispune și de un spital, bibliotecă, lift, cinematograf, piscină, jacuzzi, baie de aburi, sală de gimnastică, punte separată pentru proprietari cu două dormitoare, două băi, două birouri și 14 balcoane glisante.

„Ceea ce este important la Breakthrough este că este o minune a ingineriei moderne, punct”, a declarat Brad Hall, CEO al pieței online de iahturi Yachtlify, pentru Fortune.

Asta pentru că „Breakthrough” este primul superiaht din lume alimentat cu celule de combustibil cu hidrogen. Și asta este ceea ce face ca acest superiaht să fie deosebit de scump, a declarat Heigo Paartalu, CEO al YachtWay, pentru revista Fortune.

Iahtul va fi expus la Monaco Yacht Show în septembrie.

Editor : B.E.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cum eşti prins imediat că ai depăşit viteza în Bulgaria. Maşinile în care stau ascunşi poliţiştii de la...
Digi FM
Un tânăr care a crescut în grija statului a luat BAC-ul cu 8,53. Cum a reușit să își schimbe destinul și ce...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Noi dezvăluiri despre moartea lui Lauren Bennett. Tatăl artistei, declarații dure: „Nu a primit tratamentul...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Actrița care a cucerit-o total pe Sharon Stone: "Cea mai șic și talentată femeie din showbiz"
Adevarul
Piața neagră a luxului. Cum vinde Rusia SUV-uri BMW contrafăcute la preț premium
Newsweek
Top 10 pensii în România. Judecătorii primesc 25.400 lei. Militarii - 5.800. Oamenii obișnuiți au 2.820 lei
Digi FM
Cât costă prosopul de plajă cu Călin Georgescu în slip. Produsul inedit, scos la vânzare pe internet, a...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Nu doar alimentația face diferența. Trăsătura comună a oamenilor care ajung să trăiască 100 de ani
Digi Animal World
Momentul în care un crocodil uriaș se apropie de două modele în timpul unei ședințe foto. Ce a pățit animalul...
Film Now
Ana de Armas, impecabilă în costum de baie, în vacanță cu prietenii. Ce s-a întâmplat cu povestea de iubire...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...