Șofer prins cu 320 km/h, o viteză de aproape trei ori mai mare decât limita impusă, pe o autostradă din Germania. Cum a fost sancționat

Data actualizării: Data publicării:
masini pe o autostrada din germania
Foto: Profimedia

Poliția germană a surprins un șofer de Porsche care circula cu 320 km/h pe o autostradă din Germania, o viteză de aproape trei ori mai mare decât limita impusă pe acel segment de drum, relatează The Guardian.

Chiar și într-o țară pasionată de automobile și cuprinsă de nevoia de viteză, cazul de pe A2, lângă Burg, în estul statului Saxonia-Anhalt, a ajuns subiect de știre în multe publicații de pe întreg teritoriul Germaniei. Poliția a declarat că șoferul, al cărui nume și vârstă nu au fost dezvăluite, a primit o amendă de 900 de euro și i s-a suspendat permisul pe o perioadă de trei luni.

Autostrăzile din Germania sunt legendare, având în vedere absența unei limite de viteză pe multe porțiuni. Însă segmente semnificative ale rețelei de autostrăzi au o limită de viteză, în special în zonele mai aglomerate. De asemenea, lucrările de întreținere duc adesea la impunerea unor restricții de viteză temporare.

Șoferul a fost surprins de radar la sfârșitul lunii iulie, dar poliția a publicat datele înregistrate abia săptămâna aceasta.

Autostrada A2, care pornește din valea Ruhr-ului până la șoseaua de centură a Berlinului, este cunoscută pentru ambuteiajele lungi, ceea ce a redus încălcările majore de viteză din ultima vreme, a relatat presa locală.

Dar cazul actual nu este un record. Șoferul unui Bugatti a fost înregistrat cu o viteză de 406 km/h pe A2 în 2021, în apropiere de capitala statului, Magdeburg. El a fost acuzat că a participat la o cursă ilegală - o activitate des întâlnită pe drumurile germane -, dar cazul nu s-a finalizat cu o condamnare, din cauza lipsei de probe.

Pasionații de curse, care se adună adesea din toată Europa, se concentrează de obicei pe porțiuni lungi și drepte de drumuri publice pe care le blochează ilegal și, uneori, pe secțiuni de autostradă fără limită de viteză.

Întrucât cea mai mare parte a Germaniei este în vacanța școlară de vară, poliția din Saxonia-Anhalt desfășoară ceea ce postul public regional de radio MDR a numit un „maraton al radarelor”, instalând aparate de înregistrare a vitezei pe porțiuni de drum din tot statul.

Radare precum cel care l-a surprins pe șoferul automobilului Porsche sunt montate pe „remorci mobile”. Poliția a înregistrat sute de încălcări ale limitei de viteză doar în această săptămână, a relatat MDR.

Editor : Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Salariile care sar de 13.000 de lei net în România. Domeniile în care se câștigă cel mai bine în 2026, la cât...
Digi FM
Prima imagine cu fetița Alexandrei Stan! Fotografia care a topit inimile fanilor pe Instagram
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Alexandra Stan, prima imagine cu fiica ei, la două zile după ce a devenit mamă: „Totul”
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
De ce a renunțat Bo Derek la actorie, deși era în culmea succesului: „Nu mi-am dorit niciodată să fiu actriță”
Adevarul
Alarmă pe USS Abraham Lincoln. Marinari epuizați ar fi încercat să sară peste bord: „Sper să nu mă trezesc...
Newsweek
Când poți ieși la pensie fără penalizare? Care perioade sunt considerate contributive la pensie?
Digi FM
Prima imagine cu fetița Alexandrei Stan! Fotografia care a topit inimile fanilor pe Instagram
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Vietatea care sfidează moartea. Își poate "reseta" viața de nenumărate ori: "Oricât ai încerca, pur și simplu...
Digi Animal World
O pisică misterioasă, vopsită în roșu, observată în Texas. Oficialii trag un semnal de alarmă: „Nu încercați...
Film Now
Tragedia din spatele unui film celebru. Cum a fost abuzată Judy Garland în timpul filmarilor la “Vrăjitorul...
UTV
Alina Eremia a dezvăluit secretul căsniciei cu Edi Barbu. „Ne prostim împreună și redevenim copii”