Danemarca va anunţa miercuri un plan masiv de reînarmare, „pentru a evita războiul”

Data publicării:
Flag,Denmark,Against,Cloudy,Sky.,Country,,Nation,,Union,,Banner,,Government,
Steagul danez. Foto: Shutterstock

Danemarca va anunţa miercuri un plan masiv de reînarmare a armatei sale, în contextul ameninţării crescânde reprezentate de Rusia, a anunţat marţi şefa guvernului de la Copenhaga, Mette Frederiksen, fără a preciza însă valoarea programului, transmite France Presse, preluată de Agerpres.

''Trebuie să ne consolidăm masiv pentru a proteja Danemarca. Şi trebuie să ne reînarmăm masiv pentru a evita războiul'', a declarat Mette Frederiksen în parlamentul danez.

Nu a fost dezvăluit niciun detaliu privind valoarea achiziţiilor, dar potrivit postului public danez DR guvernul urmează să anunţe crearea unui fond în valoare de 50 de miliarde de coroane daneze (6,8 miliarde euro) pentru cheltuieli de apărare suplimentare în 2025-2026.

Guvernul danez dorea iniţial să dubleze valoarea sumei, dar nu există suficiente echipamente de apărare disponibile pentru a fi achiziţionate. Printre nevoile armatei daneze figurează sisteme de apărare antiaeriană.

Această reînarmare trebuie să se facă ''rapid'' în faţa unei situaţii dificile pentru ţara noastră şi continent'', a insistat şefa executivului danez.

Danemarca traversează în prezent ''situaţia cea mai periculoasă din existenţa sa''. 

După ce a participat luni la o reuniune de urgenţă cu mai mulţi lideri europeni la Paris, Mette Frederiksen a avertizat că ''din păcate Rusia ameninţă întreaga Europă acum''.

Războiul din Ucraina relevă ''vise imperiale ale Rusiei, despre construirea unei Rusii mai puternice şi mai mari, şi nu cred că ruşii se vor opri în Ucraina. Iată de ce sunt foarte îngrijorată de ideea unei încetări a focului rapide, întrucât îi ea poate da preşedintelui Putin şi Rusiei o posibilitate mai bună de se a mobiliza din nou şi de a ataca Ucraina sau o altă ţară în Europa'', a adăugat ea.

Dacă fondul anunţat miercuri va fi de 50 de miliarde de coroane, atunci cheltuielile pentru apărare ale Danemarcei vor ajunge la 3% din PIB. Copenhaga este unul dintre susţinătorii cei mai importanţi ai Ucrainei.

De la începutul invaziei ruse în februarie 2022, sprijinul militar danez pentru Ucraina s-a ridicat la circa 7,2 miliarde euro, potrivit Ministerului de Externe danez.

Editor : M.C

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
ANAF extinde controalele fiscale pentru persoanele fizice. Cine poate intra în vizorul inspectorilor...
Digi FM
Maria Dragomiroiu, mesaj emoționant la 16 ani de la moartea Mădălinei Manole: „Ești în rugăciunile mele în...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ce face Anca Țurcașiu când nu este pe scenă. Imaginile inedite făcute publice i-au cucerit pe fani: „Ca la 20...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
La 14 ani de la divorțul de Tom Cruise, Katie Holmes pare că iubește din nou. Cine este bărbatul cu care a...
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
Newsweek
250 lei ajutor la pensie într-un județ. Lista bonusurilor oferite pensionarilor în 2026. Cine ia 500 lei?
Digi FM
Reactivarea lui Dragnea aruncă în aer conducerea PSD. Ultimele zile ale lui Sorin Grindeanu la șefia...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Povestea incredibilă a unui bărbat declarat mort timp de 107 minute. Ce susține că a văzut în lumea de dincolo
Digi Animal World
Un urs a intrat într-un hotel la 5 dimineața, a băut apă din hol și a dat buzna peste turiști în cameră...
Film Now
„Dumnezeule, făceam asta când eram niște copii”. Charlize Theron, cuvinte dulci despre unul dintre actorii ei...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...