Franța ridică tonul la Donald Trump

Data publicării:
donald trump si emmanuel macron
Foto: GettyImages

Ministrul francez de Externe, Jean-Yves Le Drian, i-a cerut, duminică, preşedintelui american Donald Trump, care făcuse comentarii pe Twitter despre mişcarea contestatară a „vestelor galbene”, să nu se amestece în politica internă a Franţei, relatează AFP, preluată de News.ro.

Delegates Attend The UN Peacekeeping Defence Ministerial
Ministrul francez de Externe, Jean-Yves Le Drian, i-a cerut lui Donald Trump să nu se amestece în treburile interne ale Franței Foto: Guliver/Getty Images

„Îi spun lui Donald Trump şi preşedintele îi spune la fel: noi nu ne implicăm în dezbaterile americane. Lăsaţi-ne să ne trăim viaţa de naţiune. Noi nu ne amestecăm în politica internă americană şi dorim ca acest lucru să fie reciproc”, a spus Le Drian la emisiunea Le Grand Jury RTL/Le Figaro/LCI.

Sâmbătă, Donald Trump a transmis, printr-un mesaj publicat online, că protestele din Franţa sunt o confirmare a punctului său de vedere legat de Acordul de la Paris privind schimbările climatice. „Acordul de la Paris nu funcţionează prea bine pentru Paris. Proteste şi revolte în toată Franţa. Oamenii nu vor să plătească sume mari pentru a proteja probabil mediul. Strigă «Îl vrem pe Trump!». Iubesc Franţa”, a scris Trump pe Twitter.

Jean-Yves Le Drian a declarat că manifestanţii nu au scandat ceea ce a susţinut Trump. „Vestele galbene nu au manifestat în engleză din câte ştiu şi, ca să vă spun tot adevărul, imaginile apărute în SUA din care se auzea: ‘Îl vrem pe Trump’ erau de fapt filmate la Londra, în urmă cu câteva luni, în timpul unei deplasări a preşedintelui Trump”.

Sâmbătă, la manifestaţiile organizate de „vestele galbene” în Franţa au participat peste 130.000 de persoane.

Citiți și: 

Cine sunt „vestele galbene”? Protestele, amplificate prin „fake news”

Cine alimentează furia francezilor? Descoperirile unor investigații de securitate cibernetică

Reacția autorităților, după încă o zi de violențe în Franța. Bilanțul protestelor de sâmbătă

Adevărul despre protestatarii violenți de la Paris, relatat de o jurnalistă română

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Câți bani putea încasa lunar Viorel Pașca de pe urma pacienților vulnerabili. Procurorii vorbesc despre...
Digi FM
Fiica cea mare a lui Barack Obama a împlinit 28 de ani. Cum arată azi Malia și de ce a renunțat la numele de...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
A rupt tăcerea după 20 de ani. Alanis Morissette, declarații despre despărțirea de Ryan Reynolds: „Am un...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
„Minions & Monsters” conduce în box office-ul nord american, însă are cel mai slab debut din franciză”
Adevarul
Iluzia ieftinirii apartamentelor i-a costat pe cumpărători până la 27.000 de euro într-un singur an
Newsweek
Atenție, studenți! Câte luni mai primești pensia de urmaș după absolvire și contează dacă te angajezi?
Digi FM
„Cea mai bună decizie din viața mea”. Julia Roberts și Danny Moder au împlinit 24 de ani de căsnicie. Selfie...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Creierul are de suferit dacă faci asta în fiecare dimineață. Nu ai nevoie de o rutină complicată pentru a...
Digi Animal World
De ce își pune câinele laba pe tine când îl mângâi. Mulți stăpâni interpretează greșit gestul
Film Now
De la copilăria din „Hell’s Kitchen” la vârsta de 80 de ani: cum a schimbat Sylvester Stallone istoria...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...