La 24 de ani, Max Verstappen obține primul titlu de Formula 1. Hamilton amână succesul cu care l-ar fi depășit pe Michael Schumacher

Max Verstappen se bucură după o victorie în F1.
La 24 de ani, Max Verstappen obține primul titlu de Formula 1 din carieră. Foto: Profimedia

Pilotul olandez Max Verstappen a reușit duminică să câștige primul titlul de Formula 1, după ce a câștigat dramatic cursa de pe circuitul Yas Marina, de la Abu Dhabi. Britanicul Lewis Hamilton a terminat doar al 2-lea și a pierdut șansa de a obține al 8-lea titlu din carieră.

Cursa a fost decisă în ultimul tur, când, după intervenția safety car-ului, a rămas un singur tur de parcurs pe steag verde, cu Hamilton în frunte și Verstappen pe 2, după ce schimbase pneurile pe soft.

Lewis Hamilton a ratat șansa de a bate astfel recordul deținut de germanul Michael Schumaher, care deține 7 titluri de campion.

Hamilton, plecat de pe poziția a doua de pe grilă, l-a depășit pe Verstappen înainte de primul viraj. A urmat un incident, în care cei doi au fost la un pas de coliziune, după încercarea olandezului de a depăși.

Hamilton a reușit apoi să se mențină în frunte și după schimburile de pneuri.

max verstappen profimedia
Pilotul olandez Max Verstappen a reușit duminică să câștige primul titlul de Formula 1. Foto: Profimedia

Cu 4 tururi înainte de final, Nicholas Latifi s-a lovit de parapet și a provocat intervenția safety car-ului, în momentul în care Verstappen era la 11 secunde în urma lui Hamilton, cu șanse reduse de a-l mai ajunge din urmă, potrivit Mediafax.

Safety car-ul a ieșit de pe circit când mai era un tur de parcurs, iar olandezul a profitat de prima ocazie și în virajul 5 l-a depășit decisiv pe britanic, trecând primul linia de sosire la Yas Marina, câștigând asftel la doar 24 de ani titlul de campion mondial, primul obținut de un olandez în istoria Formulei 1.

Lewis Hamilton viza al optulea său titlu mondial, graţie căruia ar fi stabilit un nou record în acest sport, depăşindu-l pe legendarul pilot german Michael Schumacher.

Titlul mondial la constructori a revenit Mercedes.

Clasamentele Campionatului Mondial

Clasamentele Campionatului Mondial de Formula 1 după Marele Premiu de la Abu Dhabi, a 22-a şi ultima etapă a sezonului: