Ce avere are Adrian Nicușor Nica, noul președinte al ANAF

Data actualizării: Data publicării:
ID36853_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Sediu ANAF din București. Foto: Inquam Photos/Octav Ganea

Adrian Nicuşor Nica este noul preşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, decizia de numire, semnată de premierul Ilie Bolojan, fiind publicată miercuri în Monitorul Oficial, informează Agerpres.

Nica a deţinut funcţia de şef al Corpului de control al prim-ministrului. El a fusese numit în această funcție de către fostul premier pesedist, Marcel Ciolacu, în ianuarie 2024.

Adrian Nicuşor Nica o înlocuieşte în această calitate pe Nicoleta Mioara Cîrciumaru, eliberată de la conducerea ANAF prin decizie a premierului, publicată în aceeași zi în Monitorul Oficial.

NICA-ADRIAN
Adrian Nicușor Nica, noul șef al ANAF. Foto: gov.ro

Conform declarației sale de avere depuse în 2024, Adrian Nicușor Nica deține două terenuri intravilane în județul Ilfov, cu o suprafață totală de 3.050 metri pătrați.

Nica mai are în proprietate două apartamente în București, de 78 și 70 de metri pătrați (mp). Cel de 78 mp este cumpărat în 2003, iar celălat a fost dobândit în urma unui act de donație.

Noul șef ANAF deține, de asemenea, și o mașină Mercedes, model 2020 și a declarat împrumuturi acordate în valoare de 91.000 de euro.

Nica mai are patru credite în derulare la trei bănci, de 105.000 de euro (la Unicredit Bank) și 427.000 de lei (CEC și BCR). Din salarii, noul șef ANAF a încasat într-un an peste 256.000 de lei, iar soția sa (angajată la Curtea de Conturi) peste 153.000 de lei

Premierul Ilie Bolojan a anunţat, miercuri, că a numit o nouă conducere la Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF).

„Pentru a pune în practică acest pachet (n.r. - fiscal), este evident că (...) este nevoie de o altă abordare şi astăzi am numit o nouă conducere la ANAF, la propunerea domnului ministru de Finanţe, în aşa fel încât, stabilind criterii de performanţă, să combatem atât evaziunea fiscală, dar să luptăm de pe toate poziţiile şi pentru cheltuirea corectă a banilor publici şi pentru combaterea fraudării acestora”, a spus Ilie Bolojan.

Editor : M.L.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât a ajuns să coste școala privată în România în 2026. Harta taxelor din marile orașe
Digi FM
Duminica Tomii 2026, sărbătoare cu cruce roșie în calendarul ortodox. Ce este bine să NU faci în ultima zi a...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arăta Loredana Groza când a câștigat Festivalul de la Mamaia din ‘86. Fanii au reacționat: „De ce a...
Film Now
Sandra Bullock surprinde la revenirea în public. Look-ul îndrăzneț cu care a făcut senzație și îmbrățișările...
Adevarul
„Operațiunea Amurg”: Se pregătește o lovitură de stat împotriva lui Putin?
Newsweek
La ce pensie poți spera dacă ai muncit 35 de ani pe salariul minim? Dar dacă ai avut salariul mediu?
Digi FM
Lucian Viziru, imagini de pe patul de spital: „Hai că am reușit să bifez camera de gardă și pe 2026!” Cu ce...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Dormi 7-8 ore pe noapte, dar tot ești obosit? Explicația unui specialist și sfaturile lui pentru un somn mai...
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Robert De Niro și Ben Stiller, schimb de replici despre Ariana Grande. „Probabil cea mai talentată parteneră...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...