Cehia a câștigat Cupa Davis, pentru prima dată în istorie

5473786 20afp 20mediafax 20foto 20michal 20cizek-34191

Meciul decisiv din finala Cupei Davis, Radek Stepanek - Nicolas Almagro a durat trei ore şi 54 de minute. Cehul a câştigat primele două seturi cu 6-4 şi 7-6, însă Almagro a revenit în cel de-al treilea set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-3.

Nu a fost cale de întors în faţa lui Stepanek. În faţa suporterilor cehi, jucătorul clasat pe locul 37 în clasamentul ATP s-a impus cu 6-3 în ultimul set şi a câştigat partida cu 3-1 la seturi.

Victoria lui Stepanek a adus primul succes al Cehiei în istoria Cupei Davis după ce în 1980 Cehoslovacia reuşise aceeaşi performanţă. A fost şi revanşa perfectă pentru înfrângerea suferită în finala din 2009, atunci când spaniolii s-au impus cu scorul general de 5-0 în confruntarea de la Barcelona.