Irina Begu s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon, unde o așteaptă o adversară redutabilă

Irina Begu pe terenul de tenis.
Irina Begu s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon. Foto: Profimedia

Irina Begu s-a calificat, miercuri seara, în runda a treia a turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe croata Petra Martic cu 7-5, 6-7 (7), 6-3.

Begu (30 ani, 79 WTA) s-a impus după două ore şi 33 de minute în faţa croatei Martic (30 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 26. Begu şi-a egalat astfel performanţa din 2015, când a atins turul al treilea la Wimbledon.

Românca a reuşit să câştige primul set cu 7-5, după ce a fost condusă cu 4-2. În actul secund, Begu a avut 5-3, dar a fost egalată, iar în tiebreak a ratat două mingi de meci (la 6-5 şi 7-6), după care Martic a restabilit egalitatea la seturi. În decisiv, Begu s-a desprins la 4-1 şi a obţinut victoria cu 6-3.

Irina Begu a încheiat cu 6 aşi, 40 de winners şi 25 de erori neforţate, în timp ce Martic a totalizat 5 aşi, 3 duble greşeli, 42 de winners şi 44 de erori neprovocate, potrivit Agerpres.

Citiți și:
Sorana Cârstea s-a calificat în turul al doilea de la Wimbledon. Țig, Bogdan, Buzărnescu și Niculescu, eliminate

Martic câştigase primele ei două meciuri directe cu Begu, în 2012 la Eilat (Israel), în Fed Cup, cu 6-4, 1-6, 6-3, şi în 2018 în turul al doilea la Australian Open, cu 6-4, 7-6 (3).

Begu şi-a asigurat un cec de 115.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA.

În turul al treilea, Begu o va înfrunta pe poloneza Iga Swiatek (20 ani, 9 WTA), a şaptea favorită.

Editor : Liviu Cojan