Sorana Cîrstea o va întâlni pe Jelena Ostapenko în sferturile de la Beijing

2017 Wuhan Open - Day 3

După victoria de joi a Soranei Cîrstea în fața Karolinei Pliscova, românca ajunge în sferturile de finală ale China Open unde o va întâlni pe Jelena Ostapenko.

Ostapenko, numărul 9 pe lista capilor de serie la această competiție, a profitat de abandonul chinezoaicei Shuai Peng, în primul set al întâlnirii programate joi în capitala chineză, la scorul de 3-0 în favoarea letonei, notează Agerpres.

Sorana Cîrstea a acces în sferturile de finală la Beijing după victoria în două seturi, 6-1, 7-5, înregistrată în fața cehoaicei Karolina Pliskova, favorita numărul 4 ( detalii despre meci aici).

Jelena Ostapenko și Sorana Cîrstea s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul profesionist, anul acesta, în turul al doilea al Openului Statelor Unite, reprezentanta Letoniei impunându-se în două seturi simetrice: 6-4, 6-4.