Ţig și Niculescu în sferturi la Seul. Begu, eliminată

tig niculescu

Monica Niculescu, cap de serie numărul 5 şi locul 55 WTA și Patricia Maria Ţig, locul 135 WTA, s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Seul (Coreea de Sud), dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari, scrie News.ro. Din păcate, Irina Begu a fost eliminată în optimi de Jana Cepelova (Slovacia, 23 ani, 102 WTA). Românca a pierdut cu 2-1 (3-6, 6-4, 3-6).

Niculescu a învins-o în turul doi pe sportiva Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia), locul 100 WTA, scor 6-2, 6-2. Românca s-a impus într-o oră şi 32 de minute.

Monica ar putea să o aibă ca adversară în faza următoare pe Irina-Camelia Begu, cap de serie numărul unu şi locul 23 WTA, care joacă în turul doi, tot joi, cu Jana Cepelova (Slovacia), locul 102 WTA.

Pentru calificarea în sferturi la Seul, Niculescu și Țig vor primi câte 60 de puncte WTA şi câte un cec în valoare de 5.900 dolari.

Ţig a trecut în turul doi de a şasea favorită, sportiva belgiană Kirsten Flipkens, locul 58 mondial, scor 6-4, 6-4, într-o oră şi 33 de minute.

Românca o va întâlni în faza următoare pe câştigătoarea meciului dintre Sara Sorribes Tormo (Spania), locul 139 WTA, şi Kristina Mladenovic (Franţa), locul 52 WTA şi favorită 4.