Video ÎPS Teodosie a sfințit crucile unei biserici de pe macara

Data actualizării: Data publicării:
ips teodosie

ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a fost duminică în centrul atenției la sfințirea bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Agigea. Și asta, din cauza modului neobișnuit în care a ales să sfințească crucile de pe lăcașul de cult. Biserica a fost renovată și consolidată, iar acum a venit momentul ca ierarhul să sfințească și crucile, „amplasate anticipat, nesfințite” pe turla și pronaosul bisericii. Pentru a putea să facă acest lucru, stropindu-le cu aghiasmă, ÎPS Teodosie a fost ridicat cu ajutorul unei macarale.

„Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Teodosie a oficiat slujba sfințirii lucrărilor de înfrumusețare a bisericii Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir din localitatea Agigea, duminică, pe  29 octombrie 2023. În cadrul acestei slujbe este necesar actul sfințirii celor trei cruci noi ale turlelor bisericii. Întrucât crucile au fost amplasate pe turle anticipat, fără a fi sfințite, existau două variante: 1.  Erau coborâte crucile de pe turle, fapt care ar fi implicat un efort suplimentar și substanțial atât din partea comunității cât și a constructorului. 2. Cu ajutorul și în prezența unui specialist de la protecția muncii, cu toate măsurile de siguranță luate, ierarhul să urce cu un elevator spre a sfinți crucile deja fixate pe acoperișul turlelor. Înaltpreasfințitul a optat, din motive corecte, pentru a doua variantă”, a transmis Arhiepiscopia Tomisului.

„Am poposit astăzi aici, la parohia din Agigea, pentru a sfinți lucrările ce s-au săvârșit în exteriorul bisericii care s-a înnoit cu totul. Și pentru a sfinți crucile de pe biserică - care au fost așezate, dar nu au fost sfințite -, cum puteam să le sfințesc fără să le stropesc cu aghiasmă? De aceea am urcat cu un mijloc tehnic, care a fost cel mai potrivit și fără risc, și am sfințit crucile. Cea de pe turlă și cea de pe pronaos”, a declarat după sfințire IPS Teodosie.

Editor : Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
3 lucruri pe care nu trebuie să le ții pe telefon în 2026: greșeli care îți pun datele în pericol
Digi FM
„Superbă familie”. Kate și William, la slujba de Paște, după o absență de doi ani. Copiii lor i-au cucerit pe...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
„Cea mai frumoasă”. Thalia, impecabilă într-o rochie despicată pe picior. Și-a fermecat fanii cu cele mai noi...
Film Now
Le pui pozele una lângă alta și cu greu îi deosebești. Arnold Schwarzenegger și fiul ilegitim, campioni la...
Adevarul
Se scumpesc biletele de avion. Lista companiilor aeriene care au anunțat majorări
Newsweek
Europa se pregătește de criza pensiilor. Italia, Germania, Anglia cresc vârsta de pensionare. Ce face România?
Digi FM
„Pur şi simplu spectaculos”. Momente „incredibile” trăite de echipajul Artemis 2 la vederea feţei ascunse a...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Consumul ocazional de alcool în exces, mai periculos decât pare. Ce au descoperit cercetătorii
Digi Animal World
Momentul când o femeie încearcă să mângâie un tigru la Grădina Zoologică din Bridgeton. Aproape a fost...
Film Now
Dennis Quaid, despre actorul care l-a făcut să râdă cel mai mult: Așa am ajuns să am pătrățele pe abdomen. Îl...
UTV
Killa Fonic și Irina Rimes au urcat din nou împreună pe scenă în București. „Dragostea este universală”