Cîțu: Am cerut miniștrilor să vină cu programe de restructurare pentru companii și nu au venit. Facem o evaluare la mijlocul anului

Data actualizării: Data publicării:
premierul florin citu cu masca la guvern
Premierul Florin Cîțu spune că va face o evaluare a ministerelor la mijlocul anului, când va fi făcută și rectificarea bugetară, pentru a vedea ce miniștri și-au atins obiectivele. Foto: Photos/ Octav Ganea

Premierul Florin Cîțu a declarat că le-a cerut miniștrilor să prezinte programe de restructurare pentru companiile din subordine, însă aceștia nu le-au depus. “Nu există scuze”, a spus el. De asemenea, Cîțu a anunțat că va face o evaluare la mijlocul anului pentru a vedea dacă ministerele și-au atins obiectivele din buget.

Am cerut miniștrilor să vină cu programe de restructurare pentru companii și nu au venit. Nu există scuze. Am zis că se va face o evaluare la mijlocul anului. Miercuri cred că vom avea un Memorandum, un fel de fișă de parcurs, obiectivele de asumat în funcție de buget pentru fiecare Minister.

Vom merge lunar și vom evalua cum merg lucrurile. Românii vor vedea în fiecare lună cum evoluează fiecare ministru. Dacă putem să facem un fel de aplicație să vedem performanța. Dacă vreți să-i spuneți carnet de note, carnet de note, că suntem în slujba oamenilor.

Și azi am avut o discuție pe teme economice. Sunt companii cu pierderi mari”, a afirmat Florin Cîțu, la B1TV.

Întrebat în ce va consta evaluarea miniștrilor și ce se întâmplă cu miniștrii care nu au atins obiectivele acesta a precizat: „Vom vedea și public cum se întâmplă lucrurile, dar în Buget scrie clar că execuția bugetară la rectificare, pentru cei care nu au făcut execuția conform trimestrializării, acei bani se pot ajusta. Deci putem reduce bugetele ministerelor respective. Nu ne mai permitem să aruncăm bani”.

„Anii trecuți puteai să ai execuție proastă până la finalul anului. Adică te împrumutai și la final vedeai că ministerul îți tirmitea banii înapoi. Acest lucru nu se va mai întâmpla. Într-o discuție cu directorii economici din ministere, de anul trecut, am spus că dacă se va întâmpla așa ceva vor merge acasă, că mă certam la fiecare rectificare bugetară că voiau bani”, a mai spus prim-ministrul.

Editor : Alexandru Costea

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
O nouă zi liberă pentru români în luna mai. Propunerea a fost înregistrată în Parlament
Digi FM
Duminica Tomii 2026, sărbătoare cu cruce roșie în calendarul ortodox. Ce este bine să NU faci în ultima zi a...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arăta Loredana Groza când a câștigat Festivalul de la Mamaia din ‘86. Fanii au reacționat: „De ce a...
Film Now
Sandra Bullock surprinde la revenirea în public. Look-ul îndrăzneț cu care a făcut senzație și îmbrățișările...
Adevarul
„Operațiunea Amurg”: Se pregătește o lovitură de stat împotriva lui Putin?
Newsweek
Ministrul Muncii care a anunțat că pensiile cresc cu 300 lei va demisiona luni. Vești rele pentru pensionari
Digi FM
Lucian Viziru, imagini de pe patul de spital: „Hai că am reușit să bifez camera de gardă și pe 2026!” Cu ce...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Dormi 7-8 ore pe noapte, dar tot ești obosit? Explicația unui specialist și sfaturile lui pentru un somn mai...
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Robert De Niro și Ben Stiller, schimb de replici despre Ariana Grande. „Probabil cea mai talentată parteneră...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...