Primarul Sucevei cere ridicarea carantinei dupa 15 mai: Murim din punct de vedere economic

militari spitalul din suceava
Militari în curtea spitalului din Suceava, primul spital preluat de Armată/ Foto: Facebook MApN

Primarul municipiului Suceava, Ion Lungu, a declarat, miercuri, că i-a solicitat premierului Ludovic Orban să reanalizeze situaţia privind păstrarea măsurii carantinării după 15 mai, pentru ca pierderile economice pentru oraş să nu fie foarte mari, potrivit Agerpres.

„Am comunicat luni după-amiază premierului Ludovic Orban şi ministrului Sănătăţii, Nelu Tătaru, faptul că sucevenii sunt nemulţumiţi că aceste măsuri de relaxare nu se aplică şi la Suceava (...) Cu argumente vom solicita să se reanalizeze situaţia de la Suceava (...) Ştiu că poate aţi stat în casă cinci săptămâni, nu mai aveţi răbdare. Este foarte important din punct de vedere psihic, dar este foarte important şi pentru activităţile economice. Astăzi oraşul nostru este în suferinţă din punct de vedere economic, pentru că multe afaceri sunt închise. Oamenii de afaceri se plâng că nu au forţă de muncă. Aceste măsuri de carantină, cu aceste filtre în oraşul nostru, au dus la scăderea numărului de muncitori care intră în Suceava şi lucrează la diverse firme. Trebuie să facem tot posibilul să relaxăm aceste deplasări în interesul activităţilor economice, pentru că dacă ne uităm din punct de vedere sanitar, al epidemiei, şi să facem o comparaţie cu ce era acum cinci săptămâni, când am intrat în carantină, astăzi parcă suntem puţin mai liniştiţi. Dacă nu se iau măsuri de relaxare a carantinării, murim din punct de vedere economic”, a spus Ion Lungu.

Primarul a solicitat conducerii DSP Suceava să realizeze o situaţie a persoanelor infectate cu noul coronavirus, dar şi a celor vindecate, pe localităţi, pentru ca situaţia să fie relevantă în perspectiva unei decizii privind ridicarea măsurii de carantinare a oraşului.

„Situaţia globală nu spune mai nimic dacă ne referim la municipiul Suceava. Un indicator foarte important care trebuie urmărit este numărul de persoane bolnave, pozitive, la o mie de locuitori, cazuri active, cum le spune DSP. Este o situaţie pe care o urmăresc şi o analizez în fiecare zi şi am rugat DSP să ne pună la dispoziţie aceste date. Dacă discutăm concret, la ziua de ieri, în Suceava sunt 783 de cazuri pozitive, din care s-au vindecat 388 de persoane şi total cazuri active 402 persoane. Acest indicator se raportează la o mie de locuitori ai oraşului. Şi aici sunt două modalităţi de raportare. Dacă ne raportăm la numărul de persoane de la recensământul din 2011, care nu este concludent, cu 90.121 locuitori, astăzi avem în Suceava 4,33 persoane la o mie de locuitori. Cred că este corect să luăm numărul de persoane de la Direcţia de Statistică, care este 128.007, ceea ce înseamnă că numărul cetăţenilor infectaţi la o mie de locuitori este de 3,14. Acest indicator a scăzut semnificativ dacă îl comparăm cu cel de acum o lună de zile. Trebuie să urmărim ca acest indicator să scadă şi eu sper că în perioada următoare se va întâmpla acest lucru”, a mai spus primarul Ion Lungu.

Editor: Robert Kiss

Partenerii noștri
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi24.ro Vezi politica de confidenţialitate
cmp_level, prv_level, m2digi24ro, stickyCookie
Studiu de Audienţă și Trafic Internet (prin CXENSE) brat.ro
cX_S, cX_P, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utm, __utmb, __utmc, __utmz, __utmv
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
_twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp
Instagram instagram.com Vezi politica de confidenţialitate
csrftoken, ds_user_id, ig_did, ig_cb, mcd, mid, rur, shbid, shbts, urlgen
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cx_profile_timeout, cx_profile_data
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi politica de confidențialitate