Un avion care trebuia să decoleze, miercuri dimineaţă, de pe Aeroportul Internaţional Cluj-Napoca cu destinaţia Londra a întârziat aproape trei ore după ce un pasager a afirmat că ar avea o bombă în bagajul de cabină, acesta fiind coborât din avion şi preluat pentru cercetări de către organele abilitate. Alarma s-a dovedit a fi falsă.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA3dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTcl/MkYwMiUyRjIwJTJGNzQzMzUxXzc0MzM1/MV9hZXJvcG9ydC1jbHVqLmpwZyZ3PTgw/MCZoYXNoPWM3NTQ0MGFmZjNkMzFkZDcxNGQ2ZmRkMmQwZWNiZjVk.thumb.jpg)
Potrivit unui comunicat al Aeroportului Internaţional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca, unul dintre pasagerii zborului Wizz Air W63301, cu destinaţia Londra Luton, a creat panică în aeronavă după ce a făcut afirmaţia că are o "bombă în bagajul de cabină”.
Echipajul avionului a anunţat de urgenţă autorităţile, iar avionul a fost verificat astfel încât zborul a avut o întârziere de două ore şi 45 de minute.
"Având în vedere gravitatea situaţiei create au fost declanşate procedurile specifice. Zborul a avut o întârziere de două ore şi 45 de minute. Pasagerului i-a fost întreruptă călătoria şi a fost preluat pentru cercetare de către organele abilitate. Alarma s-a dovedit a fi falsă” se arată în comunicatul de presă al Aeroportului Internaţional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca.
Potrivit oficialilor aeroportului din Cluj-Napoca, celelalte zboruri programate miercuri nu au fost afectate şi se desfăşoară conform programului.