Trump îşi apără decizia de a bloca înscrierea studenţilor străini la Universitatea Harvard. „Vrem să ştim cine sunt”

Data publicării:
Washington,Dc,,United,States,,May,4,2025:,President,Trump,Returns
Donald Trump. Sursa foto: Shutterstock

Preşedintele american Donald Trump a apărat duminică decizia administraţiei sale de a interzice înscrierea studenţilor străini la Universitatea Harvard, o măsură considerată ilegală de prestigioasa universitate şi suspendată de un judecător.

„De ce nu spune Harvard că aproape 31% dintre studenţii săi provin din țări străine şi totuşi aceste ţări, unele deloc prietenoase cu Statele Unite, nu plătesc nimic pentru educaţia studenţilor lor şi nici nu intenţionează să o facă?”, a postat Donald Trump pe platforma sa socială, Truth Social.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

„Vrem să ştim cine sunt aceşti studenţi străini, o cerere rezonabilă, având în vedere că acordăm Universităţii Harvard miliarde de dolari, însă Harvard nu este tocmai transparent”, a adăugat el, cerând universităţii „să înceteze să ceară” bani guvernului federal, potrivit AFP, preluată de Agerpres.

Secretarul american pentru securitate internă, Kristi Noem, a anunţat joi revocarea imediată a certificării Programului pentru Studenţi Străini şi Vizitatori al Universităţii Harvard, decizie în urma căreia această universitate nu mai poate înscrie studenţi străini.

Un judecător american a blocat însă rapid decizia administraţiei Trump, împotriva căreia universitatea a depus o plângere vineri dimineaţă la un tribunal federal din Massachusetts.

Câți studenți străini învață la Harvard

Potrivit website-ului său, Universitatea Harvard, clasată printre cele mai bune din lume şi care a dat până acum 162 de laureaţi ai premiului Nobel, găzduieşte în acest an 6.700 de „studenţi străini”, ceea ce înseamnă 27% din total.

Administraţia condusă de preşedintele Donald Trump a lansat o amplă ofensivă contra învăţământului superior din SUA, acuzând universităţi private dintre cele mai prestigioase, precum Harvard şi Columbia, că au permis promovarea antisemitismului şi că nu au protejat suficient studenţii evrei în timpul manifestaţiilor contra războiului din Fâşia Gaza.

La 11 aprilie, administraţia Trump a trimis o listă de cereri, pe care Harvard a refuzat să le adopte. Kristi Noem a reproşat universităţii Harvard refuzul acesteia de a transmite guvernului informaţiile solicitate, „perpetuând un mediu periculos în campus şi ostil studenţilor evrei, încurajând simpatiile pro-Hamas şi utilizând politicile rasiste ale «diversităţii, echităţii şi incluziunii»”.

Citește și: EXCLUSIV Povestea studentului român prins la mijloc în conflictul Harvard - Trump: „Trebuie neapărat să termin ultimul an”

Editor : B.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Punctele de stabilitate la pensie. Cât câștigi în plus dacă ai lucrat 26, 30, 35 sau 40 de ani
Digi FM
Credea că va deveni om de știință, azi impresionează la Hollywood. Povestea lui Homer, fiul lui Richard Gere
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Dua Lipa, apariție spectaculoasă la New York. A combinat îndrăzneț o rochie mini și delicată cu o pereche de...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Andrew Garfield rupe tăcerea despre Tom Holland. Ce crede cu adevărat despre succesorul său în rolul...
Adevarul
KAAN, avionul alternativă al Turciei la F-35 american, a mai trecut un test și se apropie de primul zbor
Newsweek
O pensionară a fost trimisă la azil pentru apartament și pensie. Secretul ascuns 40 de ani a schimbat totul
Digi FM
Operația care i-a salvat cariera lui Jon Bon Jovi. Ce l-a avertizat Shania Twain, artista care trecuse...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Noile descoperiri ale cercetătorilor despre tulburările de somn. Ce se întâmplă la nivelul creierului când nu...
Digi Animal World
Vacanță transformată în coșmar. O adolescentă de 13 ani a fost mușcată de o baracudă: „Am văzut sânge peste...
Film Now
„Mi-am făcut viața un chin!” Jim Parsons din „Teoria Big Bang” dezvăluie de ce s-a simțit îngrozitor în cel...
UTV
Florin Ristei și iubita lui au sărbătorit un moment special în vacanță. Cum a surprins-o artistul pe Andreea...