Simona Halep s-a calificat în sferturi la Australian Open 2020. Românca ajunge pe locul 2 WTA

Simona Halep gest de bucurie
Simona Halep Foto: Guliver/Getty Images

Simona Halep, locul 3 WTA, a obținut victoria în partida pe care a disputat-o luni dimineață cu belgianca Elise Mertens, locul 17 WTA, și s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open 2020, urmând ca la încheierea acestui prim turneu de mare șlem al anului să urce pe locul 2 în ierarhia mondială a tenisului feminin.

ACTUALIZARE 6:27 În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe Anett Kontaveit din Estonia, nr. 31 WTA, care a învins-o cu greu, după un meci foarte disputat, pe poloneza Iga Swiatek (57 WTA): 6-7, 7-5, 7-5. Anett Kontaveit este prima sportivă din Estonia care ajunge în sferturi la Australian Open.

Simona Halep (28 de ani) și Anett Kontaveit (24 de ani) s-au mai întâlnit de două ori până acum și de fiecare dată victoria i-a revenit româncei.

În optimile de la AusOpen 2020, Simona Halep a învins-o pe Elise Mertens în două seturi, 6-4, 6-4, după o partidă care a durat o oră și 38 de minute, dar care nu a fost nicidecum așa ușoară precum o arată scorul. Românca a făcut însă un meci foarte bun, în care și-a arătat clasa, a luptat fantastic și a dovedit că are inteligența și strategia câștigătoare. Nu în ultimul rând, Simona Halep a stat foarte bine și la capitolul serviciu.

După un prim set care a început destul de strâns, românca părea să defileze în setul al doilea, unde a condus cu 3-0, dar la cel mai mic semn de slăbiciune, Elise Mertens a știut cum să revină în joc. Nu a fost destul ca să o învingă pe Simona Halep, care a dovedit tărie psihică și a știut cum să recâștige controlul.

2020 Australian Open - Day 8
Simona Halep a dat dovadă de un joc inteligent Foto: Guliver/Getty Images

Urmăriți desfășurarea partidei în live text, aici.

În precedentele trei întâlniri dintre cele două sportive, Simona Halep avea două victorii, iar Elise Mertens una, în finala turneului de la Doha din 2019.

Simona Halep ajunge astfel pentru a patra oară în sferturile Australian Open. Halep a fost finalistă la Melbourne în 2018, când a pierdut în ultimul act în faţa danezei Caroline Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4.

Citiți și:  CTP: Simona Halep este în starea care a dus-o în finală la Melbourne în 2018

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 525.000 de dolari australieni (357.000 de dolari americani) şi cu 430 de puncte WTA, suficiente pentru ca Simona Halep să treacă pe locul al doilea WTA, indiferent ce se mai întâmplă de-acum încolo la Australian Open.

Anul trecut, Simona Halep a fost eliminată în optimi la turneul de la Melbourne de americanca Serena Williams, scor 6-1, 4-6, 6-4.  Anul acesta, Coco Gauff, vedeta de 15 ani a tenisului feminin, a învins-o la Australian Open pe Naomi Osaka, câștigătoarea de anul trecut și nr.4 mondial, care va pierde astfel multe puncte și va aluneca în clasamentul WTA.

Și Karolina Pliskova, și Elina Svitolina, aflate în preajma Simonei Halep în clasamentul WTA, au fost eliminate deja de la AusOpen, astfel încât drumul Simonei Halep spre locul 2 WTA este asigurat. Liderul WTA, Ashleigh Barty, are însă un avans considerabil și nu va putea fi detronată după acest prim turneu de mare șlem al anului.

La acest turneu, Simona Halep nu a pierdut deocamdată niciun set în cele trei partide jucate cu Jennifer Brady, Harriet Dart și Yulia Putintseva.

Simona Halep, primele declarații după calificarea în sferturi la AusOpen 2020

Simona Halep a fost relaxată și bucuroasă la interviul de pe teren, acordat imediat după încheierea partidei cu Elise Mertens. Ea a glumit pe seama sumei care se strânge cu fiecare ocazie când se enervează pe teren și se uită spre banca tehnică - 2.000 de dolari la fiecare astfel de ieșire -, bani pe care a promis că-i donează pentru efortul de refacere după incendiile din Australia. Simona Halep a spus că antrenorul ei, Darren Cahill, ține socoteala și îi va comunica la sfârșit cât datorează Australiei. „Dar dacă câștig turneul, nu mai contează” - a spus glumind Simona Halep.

Ea a dezvăluit ce face înainte de un meci și a spus că ascultă, din superstiție, aceeași muzică pe care a ascultat-o și înainte de a câștiga anul trecut la Wimbledon. Iar după victoria obținută luni și calificarea în sferturi, a spus că va merge să-și cumpere un cadou, pentru a fi motivată la următorul meci.

Redactor: Luana Păvălucă